Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Bilim adamlarından oluşan bir takımın bildirisine göre, COVID-19 salgını sırasında hükümet tarafından zorunlu tutulan karantinaların neden olduğu küresel karbondioksit emisyonlarındaki ani düşüş, bu yılın sonuna kadar neredeyse tamamen silinecektir. Yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonlarının, 2021'de geçen yıla göre %4,9'luk bir artışla 36,4 milyar tona yükseleceğini tahmin edilmektedir.

Araştırmacılar, kısmen Çin ve Hindistan'da artan kömür talebinden kaynaklanan hızlı toparlanmanın, emisyonların önümüzdeki yıl bu eğriyi yumuşatmak için önemli bir hükümet çabası olmadan yeniden artmaya başlayacağını gösterdiği konusunda uyarmaktadır.İngiltere, Norwich'teki East Anglia Üniversitesi'nde iklim bilimcisi ve bu hafta Glasgow'daki Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde raporu sunan Küresel Karbon Projesi üyesi Corinne Le Quéré, " Birleşik Krallık, ulusların sera gazı emisyonlarını azaltmak için yapacakları taahhütleri tartıştıkları yer. Müzakereciler açısından gerçekten işe yaramasını ve harekete geçilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymasını bekliyorum." yorumunda bulunmuştur.

Küresel Karbon Projesi'nin tahminlerine göre, pandemi kısıtlamaları restoran ve fabrikaları, uçuşları ve sınırları kapattığı için fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonları 2020'de %5,4 düşmüştür. 2020'de dünya çapında günlük karbon emisyonlarını izlemek için kurulan ikinci bir konsorsiyum olan Carbon Monitor, biraz daha büyük bir düşüş tahmin etmektedir.

Irvine'deki California Üniversitesi'nde bir Dünya sistemleri bilimcisi ve Carbon Monitor üyesi olan Steven Davis, "Gördüğümüz şey, şimdi geri dönen talebin büyük ölçüde fosil yakıtlar tarafından karşılandığıdır demiştir. Petrol talebi, kara ve hava taşımacılığı kullanımının azalması nedeniyle pandemi öncesine göre hala düşük olduğundan, bilim adamları, gelecek yıl boyunca daha fazla ülke pandemik kısıtlamaları kaldırdıkça ve ekonomiler toparlandıkça emisyonların artmasını bekliyorlar.

Medikaynak Referanslar

‘Carbon emissions rapidly rebounded following COVID pandemic dip’ by Jeff Tollefson, Nature News 04/11/2021.  https://doi.org/10.1038/d41586-021-03036-x

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler