Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kardiyak arrest sonucunda başlanan kardiyopulmoner resüsitasyon birçok hastada hayat kurtarıcı olabilir. Kadiyak arrest sonrasında kalp tekrar çalıştırılsa bile hastanede bilincin geri dönmesi ve hastaların sağlıklı bir şekilde çıkış yapabilmesi pek mümkün olmayabiliyor. ABD verilerine göre her yıl 400 bin Amerikalı hastane dışında kardiyak arrest yaşıyor. Bunların neredeyse yarısında kadiyopulmoner resüsitasyon sayesinde kalbin yeniden çalıştırılabileceği bir hastaneye nakledilmesi mümkün olabiliyor. Ancak bunların sadece %10’u hastaneyi sağlıklı bir şekilde terk edebiliyor. Hatta bu hastaların da yarısında beyin hipoksisine bağlı bir hasar oluşmuş oluyor.

Arizona gibi daha yenilikçi yöntemlerin kullanıldığı eyaletlerde ise başarı oranlarında bir artış görülüyor. Kitlesel kadiyopulmoner resüsitasyon (CPR) eğitimi, telefonla ayrıntılı CPR tarifi, acil sağlık hizmeti sunucularına yönelik üst düzey eğitimler ve hastaların mutlaka yüksek kapasiteli hastanelere yönlendirilmesi gibi yöntemlerle başarı oranı artmış.

Arizona’lı araştırmacıların öncülük ettiği çok merkezli bir çalışmanın sonucuna göre hastane dışı kardiyak arrest hastalarında tedavi amaçlı hipotermi sonrasında hastalar ısıtıldığı zaman bilincin geri dönmesi hastadan hastaya çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. Şu an standart olarak kabul edilen 48 saat birçok hastada yeterli süre olmayabiliyor.

Çalışmada 537 hastane dışı kardiyak arrest geçirmiş ve tedavi amaçlı hipotermi uygulanmış hastanın verileri değerlendirildi. Bu hastaların 60 tanesi yeniden ısıtılma işlemi sonrasında 48 saat daha geçtikten sonra uyandı. Hatta 8 hastanın uyanması yedi günden daha uzun sürerken bunların 6 tanesi ise iyi nörolojik skorlar ile taburcu edildiler.

Araştırmacıların çalışma sonuçları hakkındaki yorumu net: CPR’dan vazgeçmeyin ve sonrasında hastalarınıza uyanmak için daha uzun süre tanıyın. Daha uzun süre verilmesi halinde binlerce insanın hayatlarını kurtarmak mümkün olabilir.

Medikaynak Referanslar

 Irisawa T et al. Duration of Coma in Out-of-Hospital Cardiac Arrest Survivors Treated With Targeted Temperature Management. Annals of Emergency Medicine, 2016; DOI: 10.1016/j.annemergmed.2016.04.021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler