Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaşlı erişkinlerde, vücut ağırlığına bakılmaksızın, karın yağlarının arttığı görülür. Bununla birlikte, enerji tüketimine ihtiyaç duyduklarında, yaşlı insanlar, yağ hücrelerinde depolanan enerjiyi, genç yetişkinler kadar etkili şekilde yakmazlar; bu da zararlı karın yağının birikmesine yol açar. Yağ hücrelerinin bu yanıtı neden veremediğinin altında yatan sebep bilinmiyordu.

Yeni bir araştırmada Yale araştırmacıları, sinir sistemlerinin ve bağışıklık sistemlerinin metabolizmayı ve inflamasyonu kontrol etmek için birbirleriyle nasıl konuştuklarını tanımladılar. Elde edilen bulgular bilim insanlarının yaşlı erişkinlerin depolanmış göbek yağını neden yakmadığını ve sonucunda kronik hastalıkların riskinin neden arttığını anlamalarını sağlıyor. Araştırmacılar ayrıca, sorunun çözümüne yönelik potansiyel terapötik yaklaşımları da incelediler.

Yeni Bir Makrofaj Türü Keşfedildi

Çalışmada, Yale'deki araştırmacılarla birlikte, Tennessee Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi ve Bonn Üniversitesi araştırmacıları, tipik olarak enfeksiyonların kontrolünde yer alan makrofajlar olarak bilinen özel immün hücrelere odaklandı. Araştırmacılar, göbek yağındaki sinirlerde bulunan yeni bir makrofaj türü keşfetti. Bu makrofajlar yaşla iltihaplanır ve kimyasal haberciler olan nörotransmitterlerin düzgün çalışmasına izin vermez.

Araştırmacılar ayrıca, genç ve yaşlı farelerin yağ dokusundan bağışıklık hücrelerini izole edip, sorunu anlamak için genomu diziledi. Bu sayede yaşlı makrofajların katekolaminler olarak adlandırılan nörotransmitterleri parçalayabildiği keşfedildi. Dolayısıyla talep geldiğinde yağ hücrelerinin yakıt tedarik etmesine izin verilmemiş oluyor.

Tedavide Hedefler Neler Olabilir?

Araştırmacılar, iltihabı kontrol altına alan spesifik bir reseptör olan NLRP3 inflamazomu uzaklaştırdıkları zaman, , katekolaminlerin genç farelerinkine benzer şekilde yağ yakılmasına yol açabileceğini buldu. Anahtar bulgu, immün hücrelerin metabolizma kontrolünde sinir sistemi ile konuşması olarak tanımlandı.

Daha sonraki deneylerde, araştırmacılar yaşlı makrofajlarda artmış bir enzimi bloke ederek yaşlı farelerde normal yağ metabolizmasını geri kazandırdı. Monoamin oksidaz-A veya MAOA adı verilen bu enzimin depresyon tedavisinde mevcut ilaçlarla inhibe edildiği biliniyor. Teorik olarak yaşlı bireylerde metabolizmanın iyileştirilmesi için bu MAOA inhibitör ilaçları yeniden kullanılabilir hale getirilebilir. Ancak, bu ilaçları karın yağına hedeflemek ve bu yaklaşımın güvenliğini test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  1. Benzer İçerikler