Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Avustralya Monash Üniversitesi'ndeki Avustralya Rejeneratif Tıp Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, kas kök hücrelerinin çoğalmasını ve iyileşmesini tetikleyen bir faktör keşfettiklerini açıklamışlardır. Şiddetli kas hasarının bir fare modelinde, bu doğal olarak oluşan proteinin enjeksiyonları, kasın tamamen yenilenmesine ve şiddetli kas travmasından sonra normal hareketin geri dönmesine yol açtığı bildirilmiştir. Araştırmacılar, bu kök hücrelerin laboratuvarda büyütülmesi ve ardından hasar görmüş kası tedavi etmek için kullanılmasının zor olduğunu ifade etmişlerdir.

Bilim insanları, zebra balıklarında şeffaf olan iskelet kası rejenerasyonunu incelediklerini ve bunun canlı kasta yenilenmeye tanık olduklarını belirtmişlerdir. Bilim insanları ayrıca, bu balıklarda kas hasarına göç eden hücreleri inceleyerek, kas kök hücrelerinin yenilenmesinde rol oynadığı görülen, makrofaj adı verilen bir grup bağışıklık hücresi tanımladıklarını bildirmişlerdir. Çalışmanın baş araştırmacısı olan Profesör Peter Currie, gördükleri şeyin, kas kök hücrelerini tam anlamıyla kucaklayan ve daha sonra bölünmeye ve çoğalmaya başlayan makrofajlar olduğunu belirtmiştir.

NAPMT içeren bir hidrojel yara örtüsü

Profesör Peter Currie, bu işleme başladıktan sonra, makrofajın hareket ettiğini ve bir sonraki kasın kök hücresine sarıldığını ve çok geçmeden yaranın iyileştiğini ifade etmiştir. Profesör Peter Currie ayrıca, makrofajların vücuttaki herhangi bir yaralanma veya enfeksiyon bölgesine bağlı olduğunu, kalıntıları temizlediğini ve iyileşmeyi desteklediğini sözlerine eklemiştir. Araştırma ekibi, yaralanma bölgesinde genetik olarak farklı sekiz makrofaj türü olduğunu ve özellikle bir türün "kucaklayan" olduğunu bulduklarını belirtmişlerdir. Daha fazla araştırma, bu makrofajın NAMPT adlı bir madde saldığını ortaya çıkarmıştır. Bilim insanları, bu makrofajları zebra balıklarından çıkarıp NAMPT'yi akvaryum suyuna ekleyerek, kas kök hücrelerini büyümeye ve iyileşmeye teşvik ederek, makrofaj ihtiyacını etkili bir şekilde ikame edebileceklerini keşfettiklerini bildirmişlerdir.

Ekip, NAPMT içeren bir hidrojel yara örtüsü, şiddetli kas kaybının fare modeline yerleştirilen deneylerin Profesör Peter Currie'nin hasarlı kasın önemli ölçüde yenilenmesine yol açtığını vurgulamıştır. Araştırmacılar şu anda, NAMPT'yi kas hastalığı ve yaralanmalarının tedavisinde bu bileşiğin kullanımı için klinik denemelere götürme konusunda bir dizi biyoteknoloji şirketi ile tartıştıklarını belirtmişlerdir. Yapılan bu çalışmanın bulguları Nature'da yayınlanmıştır.

Medikaynak Referanslar

Victoria Rees, Researchers discover factor that triggers muscle stem cells to heal, Drug Target Review, 11 February 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler