Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kaş dökülmesi, bir kişinin kaşlarında incelme veya kaş kılı kaybı ile ortaya çıkabilir. İnsanlar yaşlandıkça baş, kaş, kirpik ve başka yerlerde kıl incelmesi ya da kaybını fark ederler. Zamanla, bazı saç kökleri saç üretmeyi durdurur ve saç gövdeleri daha ince hale gelir. Saçlar ayrıca rengini kaybetmeye, beyaz veya gri olmaya başlar. Bu tip saç dökülmesi yaşlanmanın normal bir parçasıdır.

Öte yandan hipertiroidi ve hipotiroidi gibi tiroid hormon dengesizlikleri de kaşların dökülmesine neden olabilir. Tiroitle ilişkili saç dökülmesi genellikle geçicidir ve tiroit seviyeleri normale döndüğünde saç normal dolgunluğuna döner. Bağışıklık sistemi saçların uzamasına katkıda bulunan sağlıklı hücrelere saldırabilir. Bu saçların incelmesine, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine neden olabilecek otoimmün durumlar arasında, alopesi areata, frontal fibrozan alopesi, diskoid lupus eritematozus sayılabilir. Sağlıklı ciltler sağlıklı saçlar için önemlidir. Bunun nedeni saçın doğrudan ciltteki foliküllerden büyümesidir. Bazı ciltler kaşıntılı, pullanan cilt döküntülerine neden olabilir. İnsanlar cilt enflamasyonu, kuru cilt ve kaşların etrafındaki bölgelerde kaşınma sonucu kaşlarını kaybedebilir. Atopik dermatit, sedef hastalığı, seboreik dermatit kaşıntılı kızarıklıklara, kaş dökülmesine neden olabilecek yaygın cilt hastalıklarındandır. Bir kişinin beslenme alışkanlıklarının cilt ve saç sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Vücudun sağlıklı saçlar oluşturmak için bazı besinlere ihtiyacı vardır. Yağ asidi eksikliği, biyotin eksikliği, çinko eksikliği kaş kaybına neden olabilir. Asitretin, kemoterapi, valproik asit gibi bazı ilaçlar, kaşları da etkileyebilecek potansiyel bir yan etki olarak saç dökülmesine neden olur. Bazı genetik koşullar kaş kılı kaybına neden olabilir. Ektodermal displaziler, cilt, saç, tırnak ve dişleri etkileyen bir grup durumdur. Ayrıca kaşlarda, kirpiklerde ve diğer vücut kısımlarında seyrek veya eksik saçlara neden olabilirler. Netherton sendromu, cilt, saç ve bağışıklık sistemini etkiler. Kırılgan ve kolay kırılan saçlara veya "bambu kılı na neden olabilir. Bu durum doğumdan itibaren var olma eğilimindedir. Radyasyon, amiloidoz, sarkoidoz, kimyasal yanıklar, trikotillomani, saç çekme bozukluğu, bazal hücreli karsinom, folikülotropik mikoz fungoides, skuamöz hücre karsinoması, sifiliz, lepra kaş dökülmesinin daha az yaygın nedenleri arasındadır.

Dökülme Fark Edildiğinde Doktora Başvurulmalı

Kaşlarda veya vücudun başka bir yerinde ani veya açıklanamayan saç dökülmesi fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır. Doktorlar saç dökülmesinin nedenini teşhis edebilir, hormonal dengesizlikler gibi potansiyel sağlık koşullarını test edebilir ve saçların yeniden büyümesi için en iyi tedaviler hakkında öneride bulunabilirler.

Kirpik büyütme konusunda yardım için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı ile bimatoprost, insanların doğrudan kirpiklere uyguladıkları topikal bir tedavi yöntemidir. Bazı çalışmalar bimatoprostun günde bir kez uygulanmasının çok umut verici sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir. Bir vaka çalışmasında, her gün %0,03 bimatoprost çözeltisi uyguladıktan sonra kaşları mükemmel ve sürekli büyüyen bir kadın sunulmuştur. % 0.03 bimatoprostın kontakt dermatit, cilt hiperpigmentasyonu, kaşıntı gibi yan etkileri olabilir.

Steroid krem veya merhem uygulamak saç dökülmesini yavaşlatabilir. Ulusal Alopesi Areata Vakfı'na (NAAF) göre, çalışmalar güçlü topikal kortikosteroidler kullanıldığında %25 oranında iyileşme göstermiştir. Ayrıca saç büyümesini teşvik etmek için kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. Doktorlar bu enjeksiyonları sıklıkla alopesi areatanın tedavisine yardımcı olmak için kullanırlar. NAAF, insanların bu tedavinin 4 hafta içinde genellikle saç uzamasını gördüğünü söylemektedir. İnsanlar alopesi areatayı tedavi etmek için sıklıkla birlikte minoksidil ve kortikosteroid kullanırlar. Bir insan günde 5 kez topikal olarak %5 minoksidil solüsyon uyguladığında, minimum düzeyde etkilidir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için kortikosteroidlerle birleştirmek yardımcı olabilir. Başka bir seçenek de saç ekimi veya mikrobladingdir. Bu, saçın yeniden büyümesini mümkün kılmaz, ancak kaşlara daha dolgun bir görünüm verebilir.

Medikaynak Referanslar

Adrienne Stinson. What to know about eyebrow hair loss, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler