Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ani bir tehditle karşı karşıya kaldığımızda, kalp ve solunum hızımız, kan basıncınız, dolaşımdaki kan şekeri ve vücut sıcaklığımız artarak kaslarımızı savaşmaya veya kaçmaya hazırlar. Bu yanıtın, beyinden doğrudan sinir yolları tarafından ve böbreküstü bezleri tarafından salınan hormonlardan kontrol edildiği bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde Columbia Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı osteokalsin adı verilen ve kemikler tarafından salınan bir hormonun da bu cevap üzerinde etkili olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, insanların toplum önünde stresli bir konuşma yapmak zorunda kaldıklarında, kanlarındaki osteokalsin seviyelerinin hızla yükseldiğini buldular. Yapılan incelemede aynı durumun farelerde hapsedildiklerinde, elektrikli ayak şokları verildiğinde veya tilki idrar kokusuna maruz kaldıklarında da oluştuğu görüldü. Farelerde yapılan ileri deneyler, bu osteokalsin dalgalanmasının, vücudun "dinlenme ve sindirme" fonksiyonlarını, ters ışık veya kafa mekanizmalarının ilerlemesini sağlamak için bastırdığını da gösterdi.

Araştırma ekibinin önceki çalışmalarından gelen sonuçlar ayrıca, kemiklerin egzersiz sırasında kasların yakıt yakmasına yardımcı olmak için osteokalsin saldığını ve yaşlı farelerdeki osteokalsin enjeksiyonlarının yaşlanan kaslarını daha gençleştirdiğini ortaya koymuştu.

Destek Sistemi Olabilir

Araştırmacılar bu bulguların ışığında, daha önce çoğunlukla eylemsiz yapılar olarak görülen kemiklerin vücuttaki rolünün radikal bir şekilde yeniden düşünülmesi gerektiğini söylüyorlar. Kemikler kaç ya da savaş yanıtını harekete geçirerek, kas fonksiyonunu optimize ederek, vücudumuzun hareket etmesi ve kaçması için gerekli yapısal çerçeveyi sağlayarak ve organlarımızın çevresinde koruyucu bir kafes oluşturarak bizi akut tehlikelerden korumak için evrimleşmiş olabilirler.

Vücudun neden kaç ya da savaş cevabını direkt sinir yolları ve adrenal bezler yerine kemikten geçirme konusunda farklı yollara sahip olduğu halen belirsiz. Öte yandan bir sistem arızalandığında vücutta bu sistemin yedeklerinin de olabileceğini belirtiyorlar. Bilim insanları bu hipotezi desteklemek için, adrenal bez yetersizliği olan ve adrenal bezi hiç olmayan farelerde de halen hafif veya sağlam kaç ya da savaş yanıtının olmasının bu hipotezi destekleyebileceğini söylüyorlar ve kemikli omurgalıların vahşi doğada tehlikeden kaçma kabiliyetini arttırmak için bu hayvanlarda kemiği evrimleştiğini ileri sürdüler. Araştırmacılar osteokalsinin, akut stres cevabında kemikli omurgalıya özgü bir endokrin aracılığına sahip olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

J M Berger et al. Mediation of the Acute Stress Response by the Skeleton, Cell Metabolism 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler