Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Torontolu psikiyatrist Madeline Li’nin aklında, kanser hastalarında depresyon tedavisi için ketaminin etkileri üzerine bir çalışma başlatmayı önerdiğinde birçok soru işareti vardı. Fakat yaklaşık 15 hastayı tedavi ettikten sonra aklındaki tüm sorular neredeyse yanıt buldu.

Li, günümüzde özellikle kanser hastalarında depresyon tedavisi için ketamini araştırmak üzere tek kayıtlı çalışmayı yürütmektedir. Ekip şimdiye kadar sadece beş hasta üzerinde çalışmasına rağmen, hepsinin olağanüstü sonuçları oluyor. Hastalar ilk dozdan 1 saat sonra farklı hissediyorlar ve bunu nasıl tarif edeceklerinden bile emin değiller.

Ketaminin Kullanım Alanları

Ketamin eski bir ilaçtır. Başlangıçta ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 1970 yılında tanı ve cerrahi prosedürlerde kullanılmak üzere intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanan bir anestezik etken olarak onaylandı. Şimdi ise genel olarak kullanılabilir. Ketamin dirençli depresyon ve inatçı ağrı tedavisinde endikasyon dışı olarak kullanılır. Ayrıca, kulüp sahnesinde popüler olan bir istismar ilacıdır. Genellikle sokakta Özel K olarak adlandırılır. İntranazal yoldan uygulanan bir ketamin enantiyomeri yeni bir ürün olan esketamin (Spravato, Janssen), FDA tarafından tedaviye dirençli depresyon için onaylandı, ancak bu onay uzmanlar arasında bazı endişeler meydana getirdi.

Medscape Medical News'e verdiği bir röportajda Li, ketaminin özellikle kanser ile ilgili depresyon için eşsiz bir potansiyele sahip olabileceğini öne sürdü. Genellikle palyatif bakımda, insanların yaşam süresi, standart bir antidepresanın etkili olması için yeterince uzun değildir. Hızlı hareket eden bir ilaca ihtiyacınız vardır. Bu alandaki başka bir klinisyen de aynı fikirde. Ayrıca Toronto'da ve Li'nin kliniğinde, başka bir ekip bir saatten az bir sürede psikiyatrik bozuklukları olan kişileri tedavi etmek için de ketamin kullanmakta.

Haziran 2018'den beri Kanada Hızlı Tedavi Mükemmeliyet Merkezi'nde, majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk olan hastalara ketamin infüzyon tedavisi önerilmiştir. Merkez, aynı zamanda Toronto Üniversitesi'nde psikiyatri ve farmakoloji profesörü ve Toronto Üniversitesi Sağlık Ağında Ruhsal Bozukluklar Psikofarmakoloji Birimi'nin başkanı olan Roger McIntyre tarafından yönetiliyor. Roger , Palyatif kanser hastalarını kolayca içerebilecek bu hasta popülasyonunda ketaminin yararlarına ikna olduğunu belirtmiştir.

Palyatif olan insanlar sadece etkili değil, aynı zamanda son derece hızlı tedavilere ihtiyaç duyarlar. Zaman onlar için kritik bir ölçüttür ve ketaminin bir ila iki gün içinde etkisini göstermesi onun hastalar için önemini kanıtlar niteliktedir. Diğer önemli nokta ise palyatif bakım ortamında çok fazla insan acı çekiyor oluşu ve ketamin onlarca yıldır bu acıyı tedavi etmek için kullanılıyor. Bu yüzden tam olarak uygun olmasının birkaç nedeni var. Mevcut saykodelik rönesansta, ketamin şimdiye kadar palyatif bakım depresyonu için radardan uzak duruyor, çünkü normalde bu zayıf hasta popülasyonu için çok invaziv olma eğilimi gösteren birkaç saat boyunca intravenöz infüzyon yoluyla uygulanıyor, ancak daha klasik psychedelic psilosibin tarafından gölgede bırakılıyor.

Kanser hastalarında depresyon tedavisi için psilosibini inceleyen birkaç küçük çalışma etkileyici sonuçlar göstermiştir, bazıları bunun bir oyun değiştirici olduğunu düşündürmektedir. Kansere bağlı depresyon tedavisinde bu ilaçların her ikisinin de rolü olabilir, çünkü ilaçlar kimyasal olarak içerikleri aynı değildir ve çok farklı sonuçlar üretirler.

Medikaynak Referanslar

'Impressed With Impact' of Ketamine in Cancer Palliative Care Kate Johnson January 27, 2020 Medscape

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler