Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Grip günümüzde hala ciddi bir toplum sağlığı sorundur. Bu hastalıkla savaşmak için kullanılan yaygın yöntemlerin yanı sıra karbonhidratlardan kurtulmak ve çok fazla yağ tüketmek gripten korunma ihtimalini artıran yöntemlerden birkaçıdır. Farelerin keto diyeti ile beslenmesiyle, etkiden sorumlu olabilecek bazı bağışıklık hücrelerinin sayısında artış olduğu görüldü. Keto diyeti vücudu enerji için yağ yakmaya zorlamaktadır. Bu durum da kilo kaybı konusunda etkili olabilir. İnsanlarda ise vücut çok az sayıda karbonhidrata uyum sağladığı için "keto gribi olarak bilinen grip benzeri semptomlar görülebilir. Keto diyeti aynı zamanda iyileştirilmiş kalp sağlığı ve diyabette kan şekeri kontrolü ile de bağlantılıdır, ancak kanıtların çoğu çelişkilidir.

Keto Diyeti ile Grip Arasındaki İlişki

Yale Tıp Fakültesinden Akiko Iwasaki ve meslektaşları daha önce yaptıkları çalışmalarla keto diyetinin gutlu farelerde iltihabı azalttığını tespit etti. İnflamasyon hem gut hem de grip için yaygın olduğundan, araştırmacılar, başta keto diyetinin benzer şekilde akciğerlere ciddi zarar verebilen griple ilişkili iltihaplanma ile başa çıkabileceğini düşündüler. Bu teoriyi test etmek için de, virüsün en ciddi türü olan influenza A ile enfekte olmuş fareleri, enfeksiyondan bir hafta önce bir keto veya standart diyetle beslediler. Dört gün sonra, farelerin yedisinin tamamının, keto diyetindeki 10 fareden sadece birine kıyasla, standart bir diyetle enfeksiyona yenik düştüğü görüldü. Bu çalışmadaki keto diyet farelerinin de çok fazla kilo vermediği anlaşıldı, ki bu da genellikle hayvanlarda grip enfeksiyonunun açık bir belirtisidir. Ayrıca, araştırmacılar, keto diyetinin akciğerlerde bulunan vücudun belirli bir T hücresinin -vücudun bağışıklık yanıtındaki anahtar oyuncular- sayısını artırdığını buldu. Araştırmaya göre, bu T hücrelerinin sayısının artmasına paralel olarak, akciğerleri kaplayan hücrelerin enfeksiyona duyarlılığı ve mukus üretimi de arttı.

Bu konuda, çalışmaya katılmayan Imperial College London'dan John Tregoning, diyet ve bağışıklık arasında bir bağlantı olduğunu zaten bildiklerini söyledi. Örneğin C vitamini açısından zengin gıdalar yemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca, bir keto diyetine geçmenin, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabileceği, böylece enfeksiyonla savaşmak için diyetin daha iyi programlanabileceği Tregoningin'in bu konudaki söylemleri arasındadır.

Medikaynak Referanslar

Eating a keto diet may give some protection against the flu. NewScientist Magazine issue 3257 , published 23 November 2019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler