Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Fiziksel aktivitenin sağlık üzerinde kanıtlanmış birçok faydası vardır. Bunlar arasında kalp rahatsızlığı, diyabet ve kanser riskini azaltarak zihinsel sağlık ve ruh halini geliştirmek sayılabilir. Fiziksel olarak aktif olan insanlar daha sağlıklı olup, daha uzun yaşama eğilimi gösterirler. Ancak fiziksel aktivite kaloriyi yakarken, iştah artar ve insanlar daha fazla yemek yiyerek veya günün geri kalanında daha az aktif olarak geçirebilirler.

Bazı uzmanlar, fiziksel aktivitede özellikle işyerinde düşüşün obezite salgını için önemli bir katkı sağladığını öne sürdü. Ancak, Chicago Loyola Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir araştırma, egzersizin kilo kontrolünün anahtarı olmayabileceğine dair yeni güçlü kanıtlar sağlıyor.

Loyola çalışması, "Epidemiyolojik Geçiş Modellenmesi Çalışması nın (METS) başlıca sonuçlarından biridir. Araştırmacılar METS'te beş ülkede yaşayan 25 ila 40 yaşları arasındaki yetişkinleri izledi. Bu ülkeler ABD, Gana, Güney Afrika, Jamaika ve Seyşeller’di. Katılımcılar çoğunlukla Afrika kökenlidir ve geniş bir sosyal ve ekonomik kalkınma yelpazesini temsil etmektedir.

Önceki araştırmalar, insanlara fiziksel etkinlikleri sorulduğunda, yaptıkları miktarı abartmaya eğilimli olduklarını bulmuştu. Daha objektif bir ölçüm sağlamak için, katılımcılar bir hafta boyunca bellerine ivmeölçer adlı izleme cihazları taktılar. Cihazlar, kullanıcının enerji harcamasını ve basamak sayısını ölçtü. Araştırmacılar ayrıca katılımcıların ağırlık, boy ve vücut yağ ölçümlerini yaptı. Bir ilk sınamadan sonra, katılımcılardan bir yıl ve iki yıl sonra dönmeleri istendi.

İlk ziyarette, en düşük ortalama ağırlığa Gana katılımcıları ve en yüksek ortalama ağırlığa Amerikalılar sahipti. Ganalılar aynı zamanda Amerikalılardan daha fit görünüyorlardı. 76 Ganalı erkek ve Gana'lı kadının % 44'ü fiziksel aktivite kılavuzuna uygun davranırken, Amerikalı erkeklerin yalnızca %44'ü ve Amerikalı kadınların %20'si yönergeleri karşıladı. Kılavuzlar haftada en az iki buçuk saat boyunca orta yoğunluklu aerobik egzersiz (örneğin tempolu yürüyüş) yapılmasını önerir.

Şaşırtıcı bir şekilde, fiziksel aktivite yönergelerine uyan katılımcılar arasında her ülkede toplam kilo artışı daha fazla görüldü. Örneğin, talimatları yerine getiren Amerikalılar yılda yarım kilo alırken, kılavuza uymayan Amerikalılar 0,6 kilo kaybetti.

Araştırmacılar, ilk ziyarette hareketsiz zaman ile bunu takip eden kilo alımı veya kilo kaybı arasında anlamlı bir ilişki bulamadılar. Kilo verme ile anlamlı derecede ilişkili olan tek faktör, ilk ziyaretteki yaş ve cinsiyet olarak bulundu.

Medikaynak Referanslar

Dugas LR et al.  Accelerometer-measured physical activity is not associated with two-year weight change in African-origin adults from five diverse populations. PeerJ, 2017; 5: e2902 DOI: 10.7717/peerj.2902

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler