Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Şarabın özellikle de kırmızı şarabın sağlık yararları ile ilgili bugüne kadar bir çok çalışma yapılmıştır. Yeni yapılan bir çalışma bu faydalara yenisini ekleyecek gibi duruyor. Günümüzdeki bir başka popüler konu ise bağırsak bakterileridir. Bağırsakta doğru bakterilerin kolonileşmesinin kardiyovasküler sağlıktan, ruh sağlığına kadar bir çok farklı durumu etkilediğine dair çalışmalar yayınlanmıştır.

3000 kişilik bir araştırmaya göre, kırmızı şarap içmek bağırsak mikrobiyomunuz için diğer alkol türlerine kıyasla daha iyidir. King’s Londra’daki Caroline Le Roy ve meslektaşları, kırmızı şarap içenlerin, bira, elma şarabı, beyaz şarap veya diğer türlerdeki alkollü içki içen insanlarla karşılaştırıldığında, bağırsaklarında yaşayan çok çeşitli bakteri çeşitlerine sahip olduğunu keşfetti. Araştırmacı ekip, katılımcıların yaşları, mali durumları, diyetleri ve sosyoekonomik durumları dikkate alındığında bile bulgularının doğru olduğunu tespit etti.

Bağırsak Mikrobiyomu Zengin Olmalı

Söz konusu bağırsak mikrobiyomu olduğunda, uzmanlar birkaç baskın bakteri suşundan ziyade çok çeşitli bağırsak bakterilerine sahip olmanın sağlığınız için iyi olduğu düşünmektedirler. Bağırsakta bazı baskın bakteri suşlarının varlığı bir çok immünolojik ve nörolojik hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Araştırmacı ekip, kırmızı şarap içenlerin, antioksidanlar gibi hareket eden kırmızı şaraptaki savunma kimyasalları olan polifenoller, savunma kimyasalları nedeniyle diğer içicilerden daha fazla bakteri karışımına sahip olabileceğini düşünüyor. Baş araştırmacı Dr. Le Roy, elde ettikleri bulguların, kırmızı şarabın neden kalp sağlığıyla bağlantılı olduğunu kısmen açıklayabileceğini ileri sürdü.

Çalışmada tespit edilen önemli bulgulardan biri de bu yararı elde etmek için çok sık şarap tüketiminin gerekli olmamasıydı. Her iki haftada bir gibi nadiren kırmızı şarap içmek, bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkiyi gözlemlemek için yeterli görünüyordu.

Araştırmacılar bütün bu bulgularının, kırmızı şarabı güvenli bir içecek haline getirmediğini önemli vurguladılar. İngiltere'deki Alkol Araştırmaları Enstitüsü'nden Sadie Boniface’e göre hiçbir doktor, kırmızı şarap polifenollerinin potansiyel yararları için, bir çok hastalık ve kanserler de dahil olmak üzere 200'den fazla alkol ilişkili hastalığın da göz önünde bulundurulması gerektiği için, tıbbi amaçla şarap içilmesini önermeyeceğini belirtti ve polifenollerin, kırmızı şarap dışında başka yiyeceklerden de elde edilebileceği söyledi.

Medikaynak Referanslar

Le Roy CI et al. Red Wine Consumption Associated With Increased Gut Microbiota α-diversity in 3 Independent Cohorts. Gastroenterology. 2019 Aug 23. pii: S0016-5085(19)41244-4.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler