Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uygun miktardaki enflamasyon bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudu korumada faydalıdır fakat kontrolsüz enflamasyon enflamatuar hastalıklara neden olmaktadır. Astım ve KOAH gibi solunum yolu enflamatuar hastalıkları tüm dünyada yarım milyardan fazla insanı etkilemektedir ve bu hastalıklar sınıflandırılamayan Hemophilus influenza gibi patojenler tarafından agreve olan kronik enflamasyon ile karakterizedir. Amerika’da astım nedeniyle yılda 250,000 ölüm gerçekleşmektedir. KOAH ise Amerika’da en sık karşılaşılan üçüncü ölüm nedenidir ve Dünya Sağlık Örgütü KOAH’ın 2020’de tüm dünyada görülen hastalıklara en çok katkısı olan 5. hastalık olacağını öngörmektedir. Otitis media ise en sık görülen bakteriyel enfeksiyondur ve çocuklarda iletim tipi işitme kaybına neden olabilmektedir.

Sınıflandırılamayan Hemophilus influenza enfeksiyonlarını tedavi etmekte antibiyotikler kullanılmaktadır fakat giderek artan sayıda antibiyotiğe dirençli bakteri suşları ve hastalığın semptomlarının yönetiminde kullanılabilecek mevcut farmakolojik ajanlarla sınırlı başarı sağlanması nedeniyle antibiyotik dışı tedavi ajanlarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Georgia State Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre kırmızı şarap bileşeni ve üzüm, otitis media, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astım gibi solunum yolu enflamatuar hastalıkları ile ilişkili bakteriyel patojenlerce indüklenen enflamasyonun kontrol altına alınmasında yardımcı olabiliyor.

Araştırmacılar ilk kez üzüm gibi bazı besinlerde doğal olarak bulunan resveratrol adındaki bir bileşenin solunum yolu hastalıklarındaki enflamasyonu baskıladığı yeni bir mekanizmayı tanımladılar. Sonuçlara bakıldığında bu bileşeni sağlığa faydalı olabileceği ve etkili yeni anti-enflamatuar tedavi edici ajanlar geliştirilmesinde kullanılabileceğini işaret ediyor.

Araştırmacılar resveratrolün polifenoller olarak bilinen antioksidan gibi davranarak vücudu hasara karşı koruyan bir bileşik grubunun üyesi olduğunu bildiklerini ve bununla beraber enflamasyonu nasıl baskıladığını hala tam olarak aydınlatamadıklarını belirtiyorlar. Resveratrolün otitis media ve kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) görülen majör bir patojen olan sınıflandırılamayan Hemophilus influenza’yı negatif bir regülatör olan MyD88 short’un üretimini artırarak baskıladığını bulduklarını aktarıyorlar.

Araştırmacılar resveratrolün MyD88 short’u arttırarak farelerin akciğerlerinde ve solunum yolu epitel hücrelerindeki sınıflandırılamayan Hemophilus influenzanın arttırdığı proenflamatuar mediyatörlerin salınımını baskıladığını ilk kez gösterdiklerinin altını çiziyorlar. Bu buluşları ile kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kritik bir hedef tanımlamış olabileceklerini yeni tedavi ajanlarının geliştirilmesinde önemli bir adım attıklarını söylüyorlar.

Medikaynak Referanslar

Carla S. Andrews, Shingo Matsuyama, Byung-Cheol Lee, Jian-Dong Li. Resveratrol suppresses NTHi-induced inflammation via up-regulation of the negative regulator MyD88 short. Scientific Reports, 2016; 6: 34445

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler