Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Moores Kanser Merkezindeki Kişiselleştirilmiş Kanser Terapisi Merkezi direktörü ve çalışmanın kıdemli yazarı MD Razelle Kurzrock liderliğinde, bir multidisipliner moleküler tümör kurulu, tıp stratejileri tasarlamak için bireysel bir hastanın moleküler tümör yapısını kullanarak tedavi sırasında doktorlara tavsiyelerde bulunmak için oluşturuldu.

Kurzrock, "Moleküler tümör kurulu tarafından önerilen bir tedavi gören hastalar, kanserlerindeki genomik değişikliklerle daha iyi eşleşti ve daha iyi sonuçlar aldı" dedi. "En yüksek düzeyde eşleşmeye sahip olan ve kişiselleştirilmiş bir kanser tedavisi alan hastalar için üç yıllık sağkalım, benzersiz veya düşük düzeyde eşleşen tedavi alan hastalarda yüzde 25'e kıyasla yaklaşık yüzde 55 idi."

Araştırmacılar, Nature Communications'ın 2 Ekim 2020 tarihli çevrimiçi sayısında, moleküler tümör kurulu tarafından değerlendirilen 429 hastanın yüzde 62'sinin en az bir ilaçla eşleştirildiğini bildirdi. Hastaların yüzde yirmisi, kombinasyon tedavileri dahil tüm önerilen ilaçlarla eşleşti.

Tümör kurulu bir danışmanlık rolü oynadı ve tedaviyi yürüten doktorlar, vakaların yüzde 38'inde kurulun önerdiği stratejiyi kullanmamayı seçti, bunun yerine hastanın genetik değişiklikleriyle eşleşmemiş veya düşük derecede eşleşmeye sahip olabilecek standart bir tedavi yaklaşımını tercih etti. Bu hastalar daha düşük bir ilerlemesiz sağkalım ve genel sağkalım oranlarına sahipti.

UC San Diego Tıp Fakültesi'nde doçent olan Shumei Kato, yeni nesil dizilemenin kullanılması, kanser hastaları için sonuçları iyileştirmek için yeni potansiyel hedeflerin belirlenmesine izin verir, ancak bu yaklaşımı yaygın olarak kullanmanın zorlukları olduğunu söyledi.

Moores Kanser Merkezi'nde nadir görülen ve gastrointestinal kanserler konusunda uzmanlaşmış tıbbi onkolog Kato, "Engellerden biri, her kanser hastasının aynı kanser tipine sahip olmasına rağmen farklı moleküler ve genomik modeller taşıyor gibi görünmesidir" dedi. "Bu, tedaviyi hastaların sahip olduğu benzersiz genomik modele göre özelleştirdiğimiz için zor olabilir ve bu nedenle yanıtı tahmin etmek zordur. Ek olarak, bu yaklaşım multidisipliner uzmanlığın yanı sıra ilaçlara veya daha küçük uygulamalarda her zaman mevcut olmayan klinik araştırmalara erişim gerektirir. "

Medikaynak Referanslar

Shumei Kato, Ki Hwan Kim, Hyo Jeong Lim, Amelie Boichard, Mina Nikanjam, Elizabeth Weihe, Dennis J. Kuo, Ramez N. Eskander, Aaron Goodman, Natalie Galanina, Paul T. Fanta, Richard B. Schwab, Rebecca Shatsky, Steven C. Plaxe, Andrew Sharabi, Edward Stites, Jacob J. Adashek, Ryosuke Okamura, Suzanna Lee, Scott M. Lippman, Jason K. Sicklick, Razelle Kurzrock. Real-world data from a molecular tumor board demonstrates improved outcomes with a precision N-of-One strategy. Nature Communications, 2020; 11 (1) DOI: 10.1038/s41467-020-18613-3

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler