Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kistik Fibrozisli genç insanlarda, Staphylococcus aureus, MRSA ile akciğer enfeksiyonu yaygın olmakla birlikte araştırmacılar bunun akciğer fonksiyonunda bir düşüşü önleyeceği umuduyla antibiyotiklerle tedavi edildiğini belirtmişlerdir. Son zamanlarda S. aureus'un KF akciğer hastalığında oynadığı rol hakkında tartışmalar olmuştur. Warwick Üniversitesi'nden araştırmacılar, antibiyotiklerin gelecekteki kullanımı hakkında daha iyi kararlar almak için kullanılabilecek yeni bir KF akciğer modeli kullandıklarını bildirmişlerdir.

S. aureus genellikle sağlıklı insanların cildinde bulunmakla birlikte akciğer enfeksiyonuna ve apseye neden olabilir ve sıklıkla Kistik Fibrozisli çocukların mukus ve balgamında bulunurlar. S. aureus'un antibiyotiğe dirençli formu olan MRSA dahil, KF'li kişilerde bulunduğunda antibiyotiklerle tedavi edilmelerine karşın S. aureus'un bu rahatsızlığı olan kişilerde akciğerleri tam olarak nasıl etkilediği bilinmemektedir. Yapılan önceki araştırma modelleri, sıklıkla farelerin akciğerlerinde S. aureus'a bakmış olmakla birlikte S. aureus fare akciğerlerine bulaştığında, apse oluşturduğu gözlemlenmiş, ancak araştırmacılar apsenin KF'li kişilerde oldukça nadir olduğunu belirtmişlerdir.

Warwick Üniversitesi Yaşam Bilimleri Okulu'ndan araştırmacılar, Microbiology dergisinde yayınlanan bir makalede, domuz akciğerlerini kullanarak, S. aureus'un, farelerde olduğu gibi akciğer dokusunu istila etmeyen, mukusta birikme eğiliminde olduğu, KF akciğer salgılarını taklit eden sentetik mukus olduğunu bulduklarını bildirmişlerdir. Araştırmacılar, insan KF akciğerlerini taklit etmenin daha iyi bir yolunu bulup bulamayacaklarını görmek ve hayvan testlerinin kullanımını azaltmak için domuz akciğerleri kullanarak, sentetik KF mukusu eklemişler, daha sonra S. aureus'u tanıtmışlar ve apsede olduğu gibi akciğer dokusunu istila etmek yerine mukusta birikme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır.

Kistik Fibrozis ile ilişkili MRSA enfeksiyonu

Araştırmacılar, S. aureus'un Kistik Fibrozisli çocukların akciğerlerini nasıl etkilediğine dair bilgi eksikliği nedeniyle, bunların genellikle akciğer hastalığının semptomlarını hafifletmese de antibiyotiklerle tedavi edilme eğiliminde olduklarını ve antibiyotiklerin en iyi tedavi olup olmadığı konusunun tartışılmaya devam ettiğini belirtmişlerdir. Warwick Üniversitesi tarafından yürütülen bu araştırma, KF'de S. aureus için yeni tedavilerin keşfedilmesinin yolunu açmaktadır. Warwick Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Esther Sweeney, domuz akciğeri kullandıkları modelin, S. aureus'un tercihen mukus içinde büyüdüğünü gösterdiklerini ve bunun potansiyel olarak KF'li insanlar için klinik durumu daha iyi temsil ettiğini düşündüklerini ifade etmiştir. Ayrıca Sweeney, tarihsel araştırma modellerinin, Kistik Fibrozis ile ilişkili MRSA enfeksiyonunu tedavi etmenin en iyi yollarını daha fazla araştırmak için kullanılabileceğini ve bunun, uygunsuz antibiyotik kullanımını azaltmaya yardımcı olabileceğini sözlerine eklemiştir. Warwick Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Freya Harrison, akciğerlerin farklı bakterilerden nasıl etkilendiğini tam olarak bilmenin, enfeksiyonu verimli bir şekilde tedavi etmenin anahtarı olduğunu ve hangi bakterilerin en çok zararı verdiğini ve onlardan kurtulmak için onları en iyi nasıl hedef alacağını bilmeleri gerektiğini ifade etmiştir. Harrison ayrıca, fareler yerine domuz akciğeri kullanarak yeni bir model yapmaya karar verdiklerini, çünkü domuz akciğerlerinin insan akciğerlerine daha çok benzediğini, bunun bakterilerin KF'li bir kişinin akciğerlerindeymiş gibi davranmasını sağladığını düşündüklerini belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

University of Warwick, Understanding lung infections in patients with cystic fibrosis, ScienceDaily,  November 19, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler