Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kistik fibrozis (KF), hava yolu mimarisinin bozulmasına, akut ve kronik üzerine akut enflamatuvar değişikliklere, akciğer fonksiyonlarının bozulmasına yol açan, tekrar eden enfeksiyöz alevlenmelerle karakterize edilen karmaşık bir genetik hastalıktır. KF alevlenmelerinin akciğer fonksiyonundaki düşme oranını hızlandırabileceğine kuşku yoktur. Alevlenme ve enflamasyon döngüsü, bronşektaziye ve daha sonra solunum yetmezliğine yol açar. Pseudomonas aeruginosa ile kronik pulmoner enfeksiyon geçiren KF'li hastalar için, inhale antibiyotiklerle uzun süreli supresif tedavi standarttır ve intravenöz antibiyotikler genellikle ciddi pulmoner alevlenmeler için kullanılır. Metisiline dirençli stafilokokus aureus (MRSA) gibi KF hastalarında sık görülen diğer organizmaların tedavi hedefleri veya müdahaleler hakkında fikir birliği yoktur.

Akut KF akciğer alevlenmeleriyle ilgili fikir birliğinin gelişmesi, mevcut tetikleyicilerin subjektif olması, hastadan hastaya değişiklik göstermesi veya FEV 1 gibi bir parametrenin temel alınması gibi nedenlerle engellenmiştir. KF'li hastalarda var olan bakteriyel ve enflamatuvar ortamı daha iyi anlamak için, hastalığın ilerlemesi ve akut alevlenmenin olası erken tanısı için potansiyel biyolojik belirteçlerin elde edilmesine yol açacağı umut edilen bir mikrobiyom ve metabolomik harita geliştirmek için çalışmalar yapılmıştır. Bir alevlenmenin önceden tahmin edilmesi, hızlı antibiyotik ve anti-enflamatuar tedavinin başlamasıyla bu değişikliklerin bir kısmının önlenmesine yardımcı olabilir. Alevlenmeleri önceden tahmin edebilen veya antibiyotik tedavisinin rehber süresine yardımcı olabilecek biyolojik belirteçlere ihtiyaç vardır.

İdeal biyolojik belirteçlerin, yüksek derecede öngörülebilirliği muhafaza etmesi ve bu öngörülebilirliği geniş bir yaş aralığında koruması gerekmektedir. Ayrıca, klinik uygulanabilirliğe izin vermek için zamanında elde edilmeli ve işlenmelidir. Bugüne kadar hiçbir biyolojik belirteç bu standartları karşılamamıştır, fakat bu konuda araştırmalarını sürdüren çok sayıda motive araştırmacı, düşünüldüğünde potansiyel büyüktür.

Medikaynak Referanslar

L. Keith Scott and Robert Toner. Clinically Promising Biomarkers in Cystic Fibrosis Pulmonary Exacerbations, Lung 2017.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler