Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kendinizi güvende tutmak için kendinizi karantinaya alma konusunda elinizden geleni yapsanız bile, yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin içeri girmesini nasıl önlersiniz? İyi hijyen sağlasak bile, eve getirdiğimiz nesneler hakkında endişe verici bir his var. Yiyeceklerimiz güvenli mi? Plastik poşetler? Giydiğimiz kıyafetler ne olacak? Ayakkabılarımız?

Alışverişe çıkmanın kaçınılmaz gerçekleri var ve bunlardan biri, bunu yapmak için ayakkabı ve kıyafet giyeceğiniz. İşte yeni koronavirüsün yaygın giyim eşyalarıyla bulaşımı hakkında bildiğimiz şeyler:

Koronavirüs Taşıyıcılığında Kıyafetler Düşük Risklidir

Orlando AdventHealth'de yönetim kurulu üyesi, bulaşıcı hastalıklar ve koruyucu tıp doktoru MPH Dr. Vincent Hsu, verdiği bir demeçte "Bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak ayakkabıların veya giysilerin önemli bir bulaşma kaynağı olduğuna inanmıyoruz dedi. Hsu'ya göre, yeni koronavirüsün bu noktada giysi ve ayakkabılar yoluyla aktarılmış hiçbir yazılı vakası olmamıştır. Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, solunum damlacıkları ile yayılır. Enfekte bir bireyin başka bir kişiye yakın olarak öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur. Bununla birlikte, yeni koronavirüsün farklı yüzeylerde insan vücudunun dışında hayatta kalabildiğini biliyoruz, bu da dokunmayla iletim ile sonuçlanabilir.

Yüzeyin türüne bağlı olarak, uzmanlar virüsün sadece birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabileceğini tahmin ediyor. Metal ve plastik virüs için 2-3 güne kadar konak olabiliyorken kıyafetler hayatta kalmasına elverişli bir malzeme olarak kabul edilmez. CommonSpirit Health bulaşıcı hastalık uzmanı ve başkan yardımcısı Dr. Kathleen Jordan, "Bu alandaki en iyi çalışmalarımız influenza ve daha önce bilinen diğer virüslerle ilgilidir ancak genel olarak giysilerin virüsler için iyi bir inkübatör olduğu düşünülmemektedir dedi. Nem ve ıslaklık, bir virüsün gelişip gelişemeyeceği konusunda önemli bir çevresel rol oynar. Çoğu kumaş malzemenin doğası buna elverişli değildir. Jordan, "Kıyafetler genellikle sert ağımsı bir yapıdan daha çok çevreyle hava akışına elverişli yapıdadır dedi.

Ne Zaman Kıyafetlerle İlgili Ekstra Bir Önlem Alınmalı?

COVID-19'lu bir bireye yakın veya sık sık ilgileniyorsanız, sık sık çamaşır yıkamak önleyici hijyenin önemli bir parçasıdır. Bu, özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyler için geçerlidir.

Ortalam bir market turu, eve gelir gelmez çamaşır yıkama zorunluluğunu gerektirmez. Bununla birlikte, başkalarından güvenli bir sosyal mesafeyi koruyamadıysanız veya daha da kötüsü, birileri doğrudan çevrenizde öksürdü veya hapşırdıysa, bu kıyafetleri yıkamak iyi bir fikir olacaktır. Ancak, genel olarak, elleri temiz tutmak ve yüzünüze dokunmamak gibi diğer hijyen alanlarına odaklanmak çamaşırları yıkamaktan daha önemlidir.

Evde çamaşır yıkarken, virüsü öldürmek fazladan çaba sarf etmemelidir. Ev deterjanlarının çoğu yeterlidir. Daha ayrıntılı bilgi için EPA, SARS-CoV-2'ye karşı etkili olduğu bilinen ürünlerin tam bir listesini sunar. Jordan, "Düzenli sabun ve su içeren düzenli çamaşır makinelerinin etkili ve yeterli olduğu düşünülmektedir dedi.

Ayakkabılardan Koronavirüs Bulaşır mı?

Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden çok daha kirli olma eğilimindedir. Bu nedenle, bakterileri ve diğer kirleticileri eve taşımaları daha olasıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir çalışma, yeni koronavirüsün ayakkabı tabanlarında yaşayabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada araştırmacılar, Wuhan, Çin'deki bir hastanede yoğun bakım ünitesindeki sağlık personeli üyeleri tarafından giyilen ayakkabı tabanlarından örnekler aldı. Numunelerin yarısının, COVID-19'a neden olan virüs suşu olan SARS-CoV-2 için pozitif test ettiğini bulmuşlardır. Bu bulgular, araştırmacıları tıbbi personel ayakkabı tabanlarının hastalığın taşıyıcısı olarak işlev görebileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, uzmanlar, ayakkabıların çoğu durumda yeni koronavirüsün beklenmedik bir iletim kaynağı olmadığı konusunda hemfikirdir. Çünkü ayakkabılara nasıl davranılması gerektiğini biliyoruz. "Genellikle ayakkabılara yaptığımız şey zaten koruyucudur. Ayakkabılarımızı mutfak masasının üstüne koymayız. Ayakkabıları ağzımıza koymayız. Yüksek temas alanları değillerdir. Bu nedenle, günlük düşüncelerimiz zaten ayakkabılarımızı kirli nesneler olarak değerlendirdiğini yansıtıyor dedi.

Ancak, kirleticilerin ayakkabılarınızı temizleyerek ve onları kapıda bırakarak veya ayakkabınızın ve diğer dış giysilerin bırakılacağı evinizin sosyal alanlarında güvenli bir şekilde atayarak evinize girmemesini sağlamak için ek güvenlik önlemleri alabilirsiniz. "Evinize girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmak ve onları temizlemek (garajınızda, tuvalette veya verandada bırakmak) tavsiye edilebilir. "Bu, basit bir market turunun evinize virüs sokmasını önleyecektir. Onları evinizin veya dairenizin dışında temizlediğinizden ve doğal olarak kurumasını sağlayın dedi New York Lenox Hill Hastanesinde acil bir doktor olan Dr. Robert Glatter.

Medikaynak Referanslar

"Can Clothes And Shoes Track COVID-19 Into Your House? What To Know". Healthline, 2020, https://www.healthline.com/health-news/shoes-clothes-and-covid-19#The-bottom-line. Accessed 12 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler