Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kızarmış yiyecekler Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir. Kızartma, yiyeceklerin ve kızartma ortamının bileşimini oksidasyon, polimerizasyon ve hidrojenasyon yoluyla değiştiren karmaşık bir pişirme işlemidir. Kızartma sırasında, yiyecekler su kaybedebilir ve yağ emebilir. Kızartma yağları, özellikle tekrar kullanıldığında bozulur. Ayrıca kızartma, yiyecekleri gevrek ve daha iştah açıcı hale getirir, bu da aşırı alımın artmasına neden olabilir.

ABD popülasyonlarındaki birçok kohort çalışması, kızarmış yiyeceklerin daha fazla tüketilmesinin, önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar riskindeki artışla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bir Akdeniz popülasyonunda yapılan bir çalışmada, kızarmış gıda tüketimi ile koroner kalp hastalığı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Kızarmış gıda tüketimi ile ölüm oranı arasındaki ilişki hakkında çok az şey bilinmektedir. Kuzey Amerika yetişkinlerinin %25-36'sı her gün fast food restoranlarından genellikle kızartılmış yiyecekler tüketmektedir bu nedenle kızarmış yiyecekler ve sağlık sonuçları arasındaki ilişkileri anlamak önemlidir.

Yapılan yeni bir çalışmada araştırmacılar, ABD'deki kadınlarda toplam ve spesifik kızarmış gıda tüketiminin tüm nedenli, kardiyovasküler ve kanser ölümleriyle ilişkisini incelediler. Bu prospektif kohort çalışması için geniş, potansiyel bir kohorttan veriler kullandılar.

Kardiyovasküler Riski Arttırıyor

Çalışmada, ABD'deki 40 klinik merkezde yürütülen Kadın Sağlığı Girişimi’ndeki, Eylül 1993-1998 yılları arasında kaydedilen ve Şubat 2017'ye kadar takip edilen 106.966 postmenopozal kadın değerlendirildi. Kadınlar çalışmaya katıldıklarında ortalama 50-79 yaşları arasındaydı.

Çalışmadaki 1.914.691 kişi arasında yıllık takip boyunca 31.558 ölüm gerçekleşti. Tüm kızarmış yiyecek tüketimi için; hiç tüketilmemesi ve günde en az bir porsiyon tüketilmesi karşılaştırıldığında, çok değişkenli düzeltilmiş tehlike oranı, tüm nedenli ölümler için 1,08 ve kardiyovasküler mortalite için 1,08’di. Kızarmış tavuğun haftada en az bir porsiyon tüketimi hiç tüketmemeyle karşılaştırıldığında, tehlike oranı tüm nedenli ölümlerde 1,13 ve kardiyovasküler ölümlerde 1,12’ydi. Kızarmış balık / kabuklu deniz hayvanları için, ilgili tehlike oranları, tüm nedenli ölümler için 1,07 ve kardiyovasküler ölümler için 1,13’tü. Toplam veya spesifik kızarmış yiyecek tüketimi genellikle kanser ölümüyle ilişkili değildi.

Araştırmacılar, kızarmış yiyeceklerin, özellikle de kızarmış tavuk ve kızarmış balık / kabuklu deniz hayvanlarının sık tüketilmesinin, ABD'de kadınlarda tüm nedenli ve kardiyovasküler mortalitenin daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu bulduklarını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Yangbo Sun, Buyun Liu, Linda G Snetselaar, Jennifer G Robinson, Robert B Wallace, Lindsay L Peterson, Wei Bao. Association of fried food consumption with all cause, cardiovascular, and cancer mortality: prospective cohort study. BMJ, 2019; k5420 DOI: 10.1136/bmj.k5420

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler