Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçmişte yapılan bazı araştırmalar, koku duyusunun kaybolmasının Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ilk uyarı niteliğindeki işaretleri arasında bulunabileceğini göstermiştir. Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Perelman Tıp Okulu'ndaki bir araştırmacı, koku kaybından diğer nörodejenaratif hastalıklarda da görülen ortak bir faktör olup olmadığını anlamak için, bu süreçle ilgili ipuçlarını aramaya devam etti. Lancet Nöroloji'nde online olarak yayınlanan bir derlemede, Kulak Burun Boğaz ve Koku ve Tat Merkezi direktörü Prof. Dr. Richard L. Doty, ortak bağın ön beyindeki nörotransmitter ve nöromodülatör reseptörlerine hasar verebileceğine dair kanıtlar önermektedir.

Günümüzde çeşitli nörodejeneratif hastalıklarda görülen koku kaybına hastalığa özgü patolojinin neden olduğuna inanılmaktadır. Başka bir deyişle, farklı hastalıklar farklı nedenlerle aynı koku kaybına neden olabilir. Doty ise incelemesinde değişik derecelerde koku kaybı ile birçok nörodejeneratif hastalığa baktı ve bu kayıpları açıklayan ortak bir bağlantı bulmak istedi. Fizyolojik faktörleri olduğu kadar hava kirliliği, virüsler ve pestisitlere maruz kalma gibi çevresel faktörleri de göz önüne aldı.

Bu araştırmanın sonucunda Doty nörolojik bir çözüm için güçlü deliller buldu. Buna göre nörokimyasal asetilkolin kullanan bir sistem olan ön beyindeki nörotransmitter ve nöromodülatör reseptörlerinde zarar gelişmektedir. Nörotransmitterler beyinde sinyaller gönderen kimyasallardır. Nöromodülatörler beyindeki nöronların aktivitesini etkiler. Alıcılar sinyal alırlar ve hasar görürlerse beynin normal olarak kokuları işleme yeteneğini hasarlar. Nörotransmitterin ve nöromodülatör reseptörlerinin hasar görmesi bu konuda bir olasılık olabilir ancak gerçek anlamda cevabı bulmak için bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Medikaynak Referanslar

Doty RL. Olfactory dysfunction in neurodegenerative diseases: is there a common pathological substrate? The Lancet Neurology, 2017; 16 (6): 478 DOI: 10.1016/S1474-4422(17)30123-0

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler