Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

East Anglia Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, koku kaybının neden olduğu çok çeşitli duygusal ve pratik sorunları ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları koku kaybının kişisel hijyenle ilgili günlük endişelerden cinsel yakınlık kaybına ve kişisel ilişkilerin parçalanmasına kadar, yaşamın hemen hemen her yönünü bozduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, bulgularının doktorları koku problemlerini daha ciddiye almaya motive edeceğine, hastalara daha iyi yardım ve destek sunmalarını sağlayacağını umuyor. Araştırmacılar, Gorleston-On-Sea'deki James Paget Üniversite Hastanesi'nde Koku ve Tat kliniğinde çalıştı. Klinik 2010 yılında açıldı ve İngiltere'nin tat ve kokuya adanmış ilk kliniğiydi. Çalışmaya 31-80 yaşları arasında, koku ve tat deneyimleri hakkında kliniğe başvurmuş olan 71 katılımcı katılmıştır. Bu çalışma koku ve tat bozukluklarından etkilenen insanlar için yardım kuruluşu olan Fifth Sense ile işbirliği içinde gerçekleştirildi. Araştırma, hastaların yaşam kalitelerinde geniş kapsamlı bozukluklar yaşadıklarını gösterdi. Bu bozukluklar; olumsuz duygusal etkiler, tecrit duyguları, bozulmuş ilişkiler, bozulmuş günlük yaşam, fiziksel sağlık üzerindeki olumsuz etkiler, yardım aramanın zorluğu ile maddi yükünü içeriyordu. Bütün bu sorunlar öfke, kaygı, hayal kırıklığı, depresyon, izolasyon, güven kaybı, pişmanlık ve üzüntü gibi çeşitli olumsuz duygulara yol açtı. Problemler, doktorlar arasında uzlaşma eksikliğinden kaynaklandı. Araştırmacılar katılımcıların James Paget Koku ve Tat Kliniğine gelmeden önce sağlık profesyonelleri ile birçok olumsuz ve yararsız etkileşimde bulunduklarını ifade ettiklerini belirttiler.

Yardım ve Destek Almayı Başaranlar Çok Memnun Oldu

Durumları hakkında hiçbir şey yapılamasa bile, tavsiye ve anlayış için çok minnettardılar. Fifth Sense Vakfının kurucusu ve başkanı bu araştırmanın gösterdiği gibi, anosminin insanların yaşam kalitesi üzerinde birçok yönden büyük bir etkiye sahip olabileceğini belirtti. Fifth Sense'in çalışmasının önemli bir parçası, yardım alan kişilere toplumun koku ve tat bozukluklarını anlama biçimini, gönüllülük yoluyla veya böyle araştırma çalışmalarına katılarak değiştirme fırsatı vermektir. Bu çalışmanın sonuçları, Fifth Sense'in anosmiden etkilenenlerin yaşamlarını iyileştirmek için devam eden çalışmalarına büyük oranda yardımcı olacaktır.

Medikaynak Referanslar

University of East Anglia. "What it's like to live without a sense of smell." ScienceDaily. ScienceDaily, 22 January 2020. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler