Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilim insanları, rutin kolonoskopi sırasında adenomları tespit etmeye yardımcı olmak için özel olarak geliştirilen ilk yapay zeka (AI) endoskopi modülünün, bu ayın başlarında sistemin ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmasının ardından ilk kez sahneye çıkacağını belirtmişlerdir. GI Genius modülü, rutin kolonoskopi sırasında kolorektal polipleri tanımlamak için AI kullanan ticari olarak mevcut ilk ve tek bilgisayar destekli tespit sistemidir. Bu teknoloji, çoğu standart video endoskopi sistemiyle uyumlu olmakla birlikte cihazın distribütörü olan Medtronic, muhtemelen kanserli kolon lezyonlarını tanımlamak için eğitildiğini belirtmiştir. Norfolk, Virginia'daki Eastern Virginia Medical School, tıp profesörü ve gastroenteroloji şefi David Johnson, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, kolonoskopi sırasında kaliteyi ve hasta sonuçlarını artıran makul bir maliyetle yapabilecekleri her şeyin çok yakın bir değerlendirme gerektirdiğini düşündüğünü ifade etmiştir. David Johnson GI Genius sisteminin geliştirilmesinde yer almamasına karşın kolonoskopi ile birlikte kullanılan benzer bir AI cihazıyla çalışmıştır.

David Johnson, yapay zeka teknolojisinin tüm gelişiminin, bilgisayara tekrar eden görüntüler girilerek yapıldığını ve burada sinir ağı denen şeyi geliştirdiğini belirtmiştir. Johnson, bilgisayarın daha sonra farklı tipte kolon lezyonlarını tanımlamak için bu sinir ağının eğitiminden yararlandığını ifade etmiş ve sinir ağını geliştirmek için bilgisayara ne kadar çok girdi konulursa, program varyantların ve lezyon boyutunun, özelliklerinin tanımlanmasında o kadar yetenekli hale geleceğini de sözlerine eklemiştir. Rutin kolonoskopi sırasında, GI Genius sistemi görsel işaretler (esasen küçük yeşil kareler) ve yazılım ilgilenilen bir bölge tespit ettiğinde düşük hacimli bir ses üretmektedir. Bu kareler, kolonoskopisti görsel olarak doku örneklemesi yoluyla veya lezyonun kendisinin çıkarılmasıyla daha yakın değerlendirme gerektirebilecek bölgelere karşı uyarmak için endoskopi kamerası tarafından oluşturulan videonun üzerine yerleştirilmektedir.

Standart kolonoskopi ve GI Genius modülünün kombinasyonu

Boston, Massachusetts'teki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nden Jeremy Glissen Brown, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, kolonoskopinin kalıcı bir tarama ve gözetim stratejisi olmasına karşın mükemmel olmadığını çünkü bir doktorun becerisine ve kolondaki polipleri alma becerisine bağlı olduğunu ifade etmiştir. Glissen Brown ayrıca bir AI cihazı ile çalışmıştır. Glissen Brown tüm köşeli kolonoskopiler sırasında adenom tespiti çalışmalarının, gözden kaçan lezyon oranının %6 ile %40 arasında değiştiğini, bu nedenle kolonoskopi sırasında poliplerin hala gözden kaçırıldığını ve bu problemin bazı kısımlarını çözebilecek herhangi bir teknolojinin açığa çıktığını göstermediğini ifade etmiştir. GI Genius cihazının son FDA onayı, 2020'de Gastroenterology'de yayınlanan prospektif, randomize bir çalışmaya dayanmaktadır. Bu çalışma, her 3 yılda bir kolonoskopi ile taranan veya takip edilen 700 hastayı içermekle birlikte katılımcılara GI Genius teknolojisi yardımıyla beyaz ışıklı standart kolonoskopi veya tek başına standart beyaz ışıklı kolonoskopi yapıldığı bildirilmiştir. Sonuçlar, standart kolonoskopi ve GI Genius modülünün kombinasyonunun, tek başına kolonoskopi yapılan hastaların %40,4'üne kıyasla, %54,8 hastada laboratuar onaylı adenom veya karsinomları tanımladığını göstermiştir. Gerçekten de, FDA'nın GI Genius modülünü onayladığı temel çalışma, minimum 6 dakikalık bir para çekme süresi gerektirmekle birlikte katılımcılar, GI Genius'u kullanmanın çekilme süresini artırdığını görmediklerini bildirmişlerdir Glissen Brown, bu noktada, bu teknolojinin birçok farklı beceri düzeyine sahip klinisyenlere gerçekten faydalı olabileceğini öne sürmek için yeterince ileriye dönük kanıt olduğunu düşündüğünü, bu nedenle klinisyenlerin klinik ortamda onunla nasıl etkileşime girdiğini bilmek istediğini belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

Pam Harrison, First AI Device for Colonoscopy: Extra Set of Expert 'Eyes', Medscape,  Apr 19, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler