Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kolorektal kansere sahip olup karaciğer metastazı bulunan hastalarda mikrometastaz insidansında kemoterapinin potansiyel olarak olumlu bir etkisi bildirilmiştir. Bununla birlikte, kemoterapinin mikrometastaz dağılımı üzerindeki gerçek etkisi ve bunların cerrahi açıdan iyileştirilebilirliği halen net değildir. Japonya merkezli yapılan bir çalışmada ameliyat öncesi kemoterapinin mikrometastaz insidansı ve dağılımı üzerindeki klinik etkisi, karaciğer metastazına sahip 191 hastada değerlendirildi. Daha sonra, mikroskobik kanser yayılımının kapsamını ve cerrahi iyileştirici faktörün öngörülmesi için potansiyel radyolojik önlemler, boyut temelli ve boyut temelli olmayan radyolojik yanıt kriterlerinde arandı.

Çok değişkenli analiz preoperatif kemoterapi alan hastalarda mikrometastaz insidansında azalma olduğunu gösterdi (odds oranı [OR] 0.45,% 95 güven aralığı [CI] 0.26-0.76, p = 0.003). Ayrıca, preoperatif kemoterapi rejimine biyolojik ajanların eklenmesi, ana tümörün kenarından 1 mm genişlik ötesine yayılmış mikroskobik kanser insidansında azalma ile ilişkili olarak bulundu (bevasizumab için OR 0.28,% 95 CI 0.11-0.74, p = 0.010 ve anti-epidermal büyüme faktörü reseptör antikoru için OR 0.29,% 95 CI 0.09-0.99, p = 0.048). Alıcı işletim karakteristik analizleri, bilgisayarlı tomografi (BT) ile elde edilen morfolojik yanıtın 0.687’lik eğri altında bir alana sahip olarak mikrometastazların dağılımı için orta derecede prediktif bir güç gösterdiğini ortaya koyarken, boyut bazlı yanıt kriterleri mikroskobik kanser derecesini tahmin etmek için güvenilir değildi.

Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen verilerin ışığında preoperatif kemoterapi ile mikrometastaz insidansı ve dağılımı azaltılabilir. Bunun yanı sıra BT morfolojik yanıtı hem mikroskobik yayılım derecesi hem de ameliyatın iyileştirilmesi için güvenilir bir belirteç olabilir.

Medikaynak Referanslar

Nishioka Y et al. Clinical Impact of Preoperative Chemotherapy on Microscopic Cancer Spread Surrounding Colorectal Liver Metastases. Ann Surg Oncol. 2017 Mar 27. doi: 10.1245/s10434-017-5845-z. [Epub ahead of print] 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler