Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Metastatik kolorektal kanserli (mKRK) hastalarda sağ veya sol taraflı primer tümör lokalizasyonu açısından tedaviye farklı bir yanıt olduğuna dair kanıtlar vardır. Bu sebeple tedavi kararı verilirken tümör yerleşimi de önemli bir faktör olmuştur. İtalya merkezli yapılan "İleri Düzeyde Kolorektal Kanserde İtalyan Denemesi" (ITACa) çalışmasında metastatik kolorektal kanserli 122 tümör lokalizasyonu ile ilgili farklı sonuçlar ve biyomoleküler özellikler analiz edildi.

Çalışmada RAS ve BRAF mutasyonlarının yanı sıra endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS), siklooksijenaz-2 (COX2), efrin tipi-B reseptör 4 (EPHB4), hipoksi-indüklenebilir faktör 1-alfa (HIF-1α), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), Laktat dehidrogenaz (LDH) ve yüksek duyarlıklı C reaktif protein (hs-CRP), nötrofil-lenfosit oranı, trombosit-lenfosit oranı ve sistemik bağışıklık-inflamasyon indeksi gibi enflamatuar belirteç ve indeksler değerlendirildi.

Sağ taraflı tümörlü hastalar bevasizumab artı kemoterapi kolunda, sadece kemoterapiye göre daha iyi medyan progresyonsuz sağkalım görüldü. (12.6’a karşılık 9.0 ay, p = 0.017). Başlangıçtaki inflamatuar indeksler sol taraflı tümörlerde anlamlı derecede yüksek iken eNOS ve EPHB4 ekspresyonu sağ taraflı tümörlerde daha yüksek ve BRAF mutasyonu daha sıktı. Elde edilen veriler, sağ taraflı mKRK'de kemoterapi artı bevasizumab kombinasyonunun daha etkili olduğunu düşündürmektedir. Bu durumun olası sebebi oluşan inflamatuar durum ve bu tümörleri karakterize eden pro-anjiyojenik faktörlerin daha yüksek ekspresyonuna bağlı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Ulivi P, et al. Right- vs. Left-Sided Metastatic Colorectal Cancer: Differences in Tumor Biology andBevacizumab Efficacy. Int J Mol Sci. 2017 Jun 9;18(6). pii: E1240. doi: 10.3390/ijms18061240.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler