Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yakın tarihli araştırmalar, meme kanseri olan kadınlarda kontrlateral profilaktik mastektomi adı verilen agresif cerrahi seçiminde bir artışa işaret etmektedir ve bu da bu hastalar arasındaki potansiyel aşırı tedavi sorununu gündeme getirmektedir. Yeni bir çalışma, her iki memesinin de çıkarılması için ameliyat olan kadınların yüzde 90'ının kanserin tekrarlamasından çok endişe duyduğunu bildirdi. Ancak bu inanışın aksine bir memede meme kanseri teşhisi, diğer memede tekrarlayan meme kanseri olma ihtimalini çoğu kadın için artırmayacaktır. Çalışma yazarları, meme kanseri tedavisi gören ve nüksetmeyen 1.446 kadına baktı. Kadınların yüzde 7'sinde her iki memesinin de çıkarılması için ameliyat olduğunu buldular. Yani mastektomi yapılan kadınların yaklaşık olarak beşte birinde çift mastektomi yapılmıştı.

Araştırmacılar, tedavi türünü sormanın yanı sıra, hastanın aile meme ve over kanseri öyküsü ve herhangi bir genetik testin sonuçları da dahil olmak üzere çift mastektomi için klinik endikasyonları sorguladılar. Meme veya over kanseri olan ya da BRCA1 veya BRCA2 genlerinde mutasyonlar için pozitif bir genetik teste sahip olan iki veya daha fazla yakın aile bireyinin (anne, kız kardeşi, kızları) ailevi geçmişi olan kadınlarda çift mastektomi önerilebilir çünkü diğer memede yeni bir kanser gelişme riski yüksektir. Fakat bu endikasyona sahip olmayan kadınlarda sağlıklı memede ikinci bir kanser gelişmesi pek olası değildir. Çift mastektomi, daha fazla komplikasyon ve daha zor iyileşme ile ilişkili zorlayıcı bir ameliyattır. Kadınların ameliyatlarından sonra hala kemoterapi veya radyoterapi gerektirebilir ki kanser tekrarlama riskini azalttığı bilinen bu tedaviler iyileşmeyi daha da geciktirebilir.

Çalışma, nüks ile ilgili kaygıların, bu ameliyat kararının alınmasında en büyük faktörlerden biri olduğuna işaret ediyor.

Medikaynak Referanslar

vwww.sciencedaily.com/releases/2014/05/140521180018.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler