Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Pandemi sırasında insanların hissettikleri alarmı ve paniği ele alan yaklaşık 500 çalışmayı analiz ettikten sonra, araştırmacılar koronafobiyi "COVID-19'a neden olan virüse yakalanma korkusunun aşırı tetiklenmiş tepkisi, fizyolojik semptomlar konusunda aşırı endişeye yol açan, kişisel ve mesleki kayıp, artan güvence ve güvenlik arayışı davranışları ve halka açık alanlardan ve durumlardan kaçınma, günlük yaşam işleyişinde belirgin bozulmaya neden olan." olarak tanımladı.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü ve Anksiyete Bozuklukları Programının direktörü olan Una McCann Health sitesine yaptığı açıklamada, "kaygının tehlikeli şeylere normal ve sağlıklı bir tepki olduğunu" söylüyor. Ve bunu stres zamanlarında herkesin geliştirebileceği bir tepki olarak açıklıyor.

Koronafobi veya düzenli anksiyete: farkı nasıl anlarsınız?

Pennsylvania Üniversitesi Anksiyete Tedavi ve Araştırma Merkezi direktörü Dr. Lily Brown, Health'e birçok insanın COVID-19 ile ilgili kaygı düzeylerinin normal olup olmadığını merak ettiğini söylüyor. Bunu anlamalarına yardımcı olmak için hastalara pandemik davranışlarını bir belirteç olarak kullanmalarını söylüyor.

"Nispeten tatmin edici bir yaşam sürmek için yapmanız gereken şeyleri yapabiliyor musunuz? İnsanlarla bağlantı kurabiliyor musunuz? Haftalık market alışverişinizi yapabiliyor musunuz? Çalışmayı sürdürebiliyorsanız, işinizin sorumluluklarını yerine getirebiliyor musunuz?" diyor Brown ve ekliyor: "Çoğu zaman, insanların anksiyete bozuklukları olduğunda yaşanan, anksiyetelerinin yayılmaya başlamasıdır bu durumda yükümlülüklerini yerine getirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak giderek daha zor hale gelir."

En çok kim risk altındadır?

Brown'ın araştırması, ortalama olarak kadınların pandemi sırasında erkeklerden daha fazla endişe bildirdiğini gösterdi. Bu, kadınların, aile üyelerinin hastalanması konusunda erkeklerden daha fazla endişe duyduklarını veya virüsü kendilerinin istemeden yayacaklarını söylemeleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Brown ayrıca gençlerin anksiyetede artış yaşadıklarını da ortaya koydu, sadece virüsün kendisi yüzünden değil, aynı zamanda pandeminin gelecekleri üzerindeki belirsiz etkisi nedeniyle.

Sosyal medyada daha fazla zaman harcamak, genel olarak daha fazla tüketmek salgınla ilgili endişe düzeylerini de artırabilir. Brown, "Bu, ondan tamamen kaçınmak anlamına gelmez" diyor. "Bu sadece, en son kötü haberlerin ne olduğunu veya en son sosyal medya savaşının neyle ilgili olduğunu görmek için sürekli olarak kontrol etmek yerine, onunla meşgul olduğunuz süreyi sınırlamak isteyeceğiniz anlamına geliyor."

Pandemi sırasında anksiyete nasıl yönetilir?

Onlarca yıllık araştırmalar, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) kaygıyı etkili bir şekilde tedavi edebileceğini gösteriyor. Brown, size yakın sağlayıcıları bulmak için bu terimi posta kodunuzla aramanızı öneriyor. Artık daha fazla klinisyen tele-sağlığı kullandığına göre, yakın çevrenizde olmayan ancak sizi sanal olarak görebilen BDT konusunda uzmanlaşmış bir doktor veya terapist bulabilirsiniz.

CDC ayrıca, fiziksel sağlığınıza özen göstermek, gevşemek için zaman ayırmak ve diğerlerinin yanı sıra toplum veya inanç temelli kuruluşlarla bağlantı kurmak da dahil olmak üzere pandemi sırasında stresle başa çıkmanın yollarını sunar.

Pandemi sırasında hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızla ilgilenmek hayati önem taşır ve her ikisi de aynı derecede önemlidir.

"Bunun insanlar için gerçekten kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorum ve insanlar bununla ilgili karışık mesajlar aldılar, anksiyetelerinin virüsün kendisinden daha fazla bir sorun olduğu söylendiği mesajlar da dahil ve bence bu gerçekten sorunlu bir mesaj çünkü ortada kesinlikle virüsle ilgili gerçek bir tehdit var "diyor Brown.

Medikaynak Referanslar

"Coronaphobia Is A New Disorder Emerging From The COVID-19 Pandemic&Mdash;Here&Rsquo;S What You Need To Know". Health.Com, 2021, https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/coronaphobia-covid-anxiety-disorder. Accessed 26 Mar 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler