Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kuadrivalan insan papilloma virüsü (HPV) aşılaması, 2006-2017 yılları arasında aşılanan 1 milyondan fazla kız ve kadının katıldığı bir İsveç incelemesinde rahim ağzı kanseri insidansında önemli bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan incelemede aşının (Gardasil) genital siğilleri ve yüksek dereceli servikal lezyonları önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiş olmasına karşın araştırmacılar şimdiye kadar aşının rahim ağzı kanserini önleme becerisine ilişkin verilerin, yaygın olarak varsayılan da, eksik olduğunu belirtmişlerdir. İsveç, Stockholm, Karolinska Enstitüsü Tıbbi Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Bölümü'nde araştırmacı olan Jiayao Lei ve liderliğindeki araştırmacılar, sonuçlarının, dört değerlikli HPV aşılamasının aynı zamanda HPV aşılama programının nihai amacı olan invaziv serviks kanseri riskiyle de ilişkili olduğunu göstererek bilgi tabanını genişlettiğini belirtmişlerdir.

Çalışma 1 Ekim'de The New England Journal of Medicine'de çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Michigan Üniversitesi, Ann Arbor, Michigan Üniversitesi Aile Hekimliği ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanlarında bir HPV uzmanı ve profesör olan Diane Harper, bu çalışmanın gerçek kanseri önleme kanıtları sağladığını ifade etmiştir. Harper, bu çalışmanın, dört değerlikli HPV aşısının cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonundan korunma sağladığını ve bunun da 30 yaşına kadar genç kadınlarda rahim ağzı kanseri insidansını fiilen azaldığını gösterdiğini belirtmiş, bununla birlikte, bir uyarı da eklemiştir.

Harper, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, bu yeni sonuçların aşılanmış kadınların hala rahim ağzı kanseri geliştirdiğini ancak daha yavaş bir hızda olduğunu göstermekle birlikte bunun, erken yaş aşılama ile devam eden yetişkin yaşam taraması arasındaki bağlantıyı inanılmaz derecede önemli hale getirdiğini belirtmiştir. Ayrıca Harper, en az bir aşı dozu alan 527.871 kadından 19'una rahim ağzı kanseri teşhisi konduğunu, almamış 1.145.112 kadından ise 538’inin kümülatif insidansının, aşılanmış 100.000 kadın başına 47 vaka ve aşılanmamış 100.000 kadın için 94 vaka olduğunu ifade etmiştir.

Aşılanmış ve aşılanmamış kadınların karşılaştırılması için servikal kanser insidans oranı 0.37 olarak bildirilmiştir. Çalışmada 17 yaşından önce aşılanmış kadınlar arasında risk azalmasının daha da büyük ve 17 yaşından sonra aşılanmış kadınlar için kümülatif insidans 100.000'de dört vakada 54 vaka olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca insidans oranının 17 yaşından önce aşılanmış kadınlar için 0.12 iken, 17-30 yaşları arasında aşılananlar için 0.47 olduğu bildirilmiştir.

Aşılama Durumunun Servikal Kanserlerle İlişkilendirilmesi

Araştırmacılar, genel olarak, 17 yaşından önce aşı başlatan katılımcılar arasında rahim ağzı kanseri riskinin, hiç aşılanmamış olanlara göre %88 daha düşük olduğunu belirtmiş olmakla birlikte bu sonuçların en önemli yararı elde etmek için HPV enfeksiyonuna maruz kalmadan önce dört değerlikli HPV aşısının uygulanması önerisini desteklediğini sözlerine eklemişlerdir.

İncelemeleri için Lei ve meslektaşları, İsveç'in sakinlere verdiği kişisel kimlik numaralarını kullanarak aşılama durumunu servikal kanserlerle ilişkilendirmek için birkaç İsveç nüfus ve sağlık kayıtlarını kullanmışlardır. Araştırmacılar katılımcıların, hangisi daha sonra olursa olsun, 10. yaş günlerinde veya 1 Ocak 2006'da takip edildiğini ve diğer şeylerin yanı sıra, invazif servikal kanser teşhisine kadar takip edildiğini belirtmişlerdir. Harper, enfeksiyonun anal kanserler için enfeksiyondan 40 yıl sonra ve orofaringeal kanserler için enfeksiyondan yaklaşık 50 yıl sonra zirveye ulaşmasından bu yana HPV 16 kanseri olasılığının zamanla zirve yaptığını belirtmiştir. Harper son olarak, bunun, İsveç'teki gibi kayıtların önümüzdeki 40 yıl boyunca HPV aşısının diğer HPV 16 ile ilişkili kanserlerin yaşamın çok daha sonraki bir döneminde meydana gelmesini önleyecek kadar uzun sürüp sürmediğini gösteren kanıtları kaydedeceği anlamına geldiğini sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

M. Alexander Otto, HPV Vaccine Shown to Substantially Reduce Cervical Cancer Risk, Medscape, Oct 01, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler