Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Konu sadece sesin yüksekliği değil, her gün cihazları kafa üstü kulaklığınız veya kulak içi kulaklıklarınız aracılığıyla dinleyerek geçirdiğiniz sürenin uzunluğu da ilerleyen yaşlarda işitme kaybına neden olabilir. Kafa üstü kulaklıklar ve kulak içi kulaklıklar, ilerleyen yaşla birlikte çocuklarda ve genç yetişkinlerde de işitme kaybı yapabilir.

Çocuklar, gençler ve genç yetişkinler, her gün tüm dünyada önerilen halk sağlığı sınırını aşan ses düzeylerinde saatlerce müzik dinliyor. Sağlıklı gürültü sınırları belirlemenin ve işitme duyunuzu korumanın yolları vardır. Müzik veya podcast dinlerken kulak içi kulaklıklarınızın sesini yükseltmek en sevdiğiniz kişisel zevkiniz olsa da işitme duyunuz için en iyisi olmayabilir.

Son analizlere göre, yüksek düzeyde gürültü gelecekte işitme kaybını etkileyebilir. Çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler, gün içinde Ulusal Sağlık Enstitüleri (USE) tarafından önerilen günlük ortalama eğlence gürültüsü maruziyeti olan 70 desibellik halk sağlığı sınırının üstündeki seviyelerde saatlerce müzik dinliyorlarsa özellikle risk altında olabilirler. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kişisel ses cihazlarından duyulan müzik gibi yüksek seslere uzun süre ve aşırı derecede maruz kalması nedeniyle 12 ila 35 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık % 50'sinin işitme kaybı riski altında olduğunu tahmin ediyor.

Quiet Coalition yönetim kurulu başkanı Dr.Daniel Fink, Healthline'a verdiği demeçte "Daha geniş bir düzeyde, tıp ve odyoloji topluluklarının yanı sıra toplum, önemli işitme kaybının normal sağlıklı yaşlanmanın bir parçası olmadığını, büyük ölçüde gürültüye bağlı işitme kaybını temsil ettiğini anlamıyor dedi. Bu yanlış anlamayı, büyük ölçüde güneş veya UV hasarının neden olduğu derin kırışıklıklar ve cilt pigmentasyonunun normal yaşlanmanın bir parçası olarak algılanması ile karşılaştırıyor. Fink, "Benzer şekilde, genellikle sanayileşmiş toplumlarda çok da mümkün olmasa da yüksek sese maruz kalmadan ileri yaşlara kadar iyi işitebilmemiz gerekir." dedi.

İşitme kaybının sağlığa etkileri

Fink ve odyolog Jan Mayes, kişisel ses sistemi kullanımı hakkında sonuçlar oluşturmak için birçok disiplinden pek çok makaleden gelen bilgileri gözden geçirdi. Önemli bir çıkarım, içeriğin başkalarını rahatsız etmeden duyulabilmesi için kafa üstü kulaklıklara veya kulak içi kulaklıklara bağlı kişisel ses sistemleri (kişisel dinleme cihazları veya müzik çalarlar) kullanan kişilerin işitme duyularının zarar görmesiydi. Fink, "Özellikle gençler için kişisel ses sistemi kullanımı, eğlence gürültüsüne maruz kalmanın başlıca kaynağıdır dedi. "Muhtemelen 40'lı yaşlarının başlarında, orta yaşlarına geldiklerinde, büyükanne ve büyükbabalarının şimdi 70'lerinde ve 80'lerinde olduğu kadar işitme güçlüğü yaşayacaklar." İşitme kaybı, iletişim kurma yeteneğini kaybetmeye ek olarak, bilişsel gerileme ile bağlantılıdır.2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, işitme kaybı olmayan kişilerle karşılaştırıldığında, işitme kaybı olanların demans geliştirme riski şöyle idi:

  • Hafif işitme kaybı olan kişilerde bunama gelişme riski neredeyse iki kat daha fazlaydı
  • Orta derecede kaybı olanlar üç kat daha fazla riske sahipti
  • Ciddi kaybı olan kişilerde risk beş kat daha fazladır

Lisanslı klinik odyolog Mary L. Carson, araştırmaların aynı zamanda tedavi edilmeyen işitme kaybı olan bireylerin zamanla demans için daha yüksek risk altında olduğunu gösterdiğini söyledi. İşitme kaybının işitme cihazlarıyla tedavi edilmesinin bilişsel gerileme ve bunama riskini azalttığını gösteren bazı umut verici çalışmalar olduğunu da sözlerine ekledi. "Ancak, eski bir özdeyişte olduğu gibi 'küçük bir önlem, büyük tedaviden evladır. "Şimdi daha iyi işitme sağlığı alışkanlıklarına başlamak, yalnızca işitme kaybını önlemekle kalmayıp aynı zamanda yaşlandıkça gelişecek bilişsel kayıp ve riskinizi de azaltacak uzun vadeli bir sağlık yatırımı olabilir." dedi.

Sağlıklı gürültü sınırları nasıl ayarlanır?

Carson, gürültüye bağlı işitme kaybının, çok yüksek bir sese maruziyetten sonra veya daha sık olarak, kötü işitme sağlığı alışkanlıklarıyla zamanla yavaş yavaş birikerek artabileceğini söyledi. "Gürültülü bir dünyada yaşıyoruz ve birçok insan uzun süreli sağlıklarını etkileyebilecek güvenli olmayan gürültü seviyelerine tekrar tekrar maruz kalıyor. Yakın zamanda kulaklıkla çok yüksek sesle müzik dinlemekten dolayı kulak zarı delinmiş genç bir yetişkin gördük dedi. İşte kulaklarınızı güvende tutmanın yolları:

Sesi 70 dBA'da tutun

NIH, sesin desibel adı verilen birimlerle ölçüldüğünü açıklayarak, "70 A ağırlıklı desibel (dBA) veya altındaki seslere uzun süre maruz kalınsa bile işitme kaybı oluşma ihtimali düşüktür. Ancak 85 dBA veya üzerindeki seslere uzun süre veya tekrar tekrar maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir. Fink, "Çok iyi bir kaba gösterge olarak, eğer bir kişi ortam gürültüsünden konuşmak veya duyulmak için zorlanırsa, ses düzeyi yaklaşık 75 desibelden fazladır" dedi. Cihazlar için desibel çıkışının ne olduğunu bilmek zordur, bu nedenle cihazınızı yüzde 50 ayarında kullanmanızı ve dinleme sürenizi kısaltmanızı önermektedir.

Carson, kulaklık kullanımı için güvenlik seçeneklerinin de mevcut olduğuna dikkat çekerken bu seçeneklerin bile ebeveyn veya tüketici izlemesi gerektirdiğini vurguluyor. Örneğin, iphone'larda, kulaklığınızın ses seviyesini kontrol etmek için kontrol merkezi'ndeki 'işitme' uygulamasını kullanın derken "Bu uygulamada ortalama dinleme seviyenizi görebilir ve önerilen 70 dBA ortalamasının altında kaldığınızdan emin olmak için izleyebilirsiniz diye ekledi. Çocuklar için ses düzeyi sınırlı kulaklıklar başka bir seçenektir, ancak Carson, kulaklıkların genellikle 85 dBA civarında ayarlanmış ses sınırlarına sahip olduklarını ve yine de kullanım süresi ve ses ayarının ebeveyn tarafından izlenmesinin gerektiğini söyledi.

Fink, 85 dBA ses sınırını kullanan çocuklar için kulaklıkların ses sınırı olmayan kulaklıklardan daha güvenli olduğunu ancak işitme için güvenli olmadığını belirtti. "İşitme kaybı özellikle çocuklar ve gençler için kötü çünkü öğrenebilmek, sosyalleşebilmek için duyabilmeleri gerekiyor ve işitme kaybı sosyal gelişimi ve eğitim başarısını ve yaşam boyu kazanımlarını etkiliyor dedi.

Bir ses seviye ölçüm uygulaması kullanın

Ortamınızın ne kadar gürültülü olduğunu belirlemeye yardımcı olan birçok ücretsiz veya ucuz ses seviyesi ölçer uygulaması vardır. Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (UMGSE) ücretsiz bir uygulamayı sunmaktadır. Fink, "Bir akıllı telefon ses ölçer uygulaması, neyin yüksek olduğunu ve neyin olmadığını öğrenmenize yardımcı olacak" dedi.

İşitme koruması kullanın

Sizi etrafınızdaki gürültüden korumak için tasarlanmış birçok işitme koruması türü mevcuttur. Örneğin Carson, müzisyen tarafından filtrelenen işitme korumasının, güvenli koruma sağlarken müziğin kalitesinin korunmasına yardımcı olabileceğini ve "işitme koruması kulaklıklar, köpük tıkaçlar, yeniden kullanılabilir özel olmayan tıkaçlar ve kişiye özel işitme koruması ile birçok biçimde sağlanabileceğini söyledi. Carson kullanım amacınıza en uygun korumayı bulmak için işitme sağlığı uzmanınızla görüşün dedi ve "işitme kaybının en yaygın ilk belirtileri arasında gürültülü ortamlarda işitme güçlüğü ve insanları duyuyormuş gibi hissetmek, ancak ne söylendiğini anlayamamak" yer alıyor. Kulak çınlamasının veya kulaklarda çınlamanın da genellikle işitsel sistemdeki hasarın erken bir işareti ve işitme kaybı için bir uyarı işareti olduğunu söyledi.

İşitme duyunuzu düzenli olarak kontrol ettirin

50 yaşın üzerindeyseniz veya güvenli olmayan seviyelerde gürültüye maruz kalıyorsanız, Carson işitme duyunuzu yılda bir kez kontrol ettirmenizi öneriyor ve "işitme duyunuzda herhangi bir değişiklik veya kulaklarınızda yeni veya kötüleşen çınlama fark ederseniz, işitme duyunuzu hemen kontrol ettirmelisiniz diyor.

Medikaynak Referanslar

"How Headphones, Earbuds Can Slowly Harm Your Hearing Over Time". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/how-headphones-earbuds-can-slowly-harm-your-hearing-over-time. Accessed 26 July 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler