Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yeni bir araştırmaya göre, hipertansiyonu olan yaklaşık her 5 kişiden biri başka bir neden için kan basıncının daha da yükselmesine neden olan bir ilaç alıyor olabilir. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilen yüksek tansiyon, kan damarlarına zarar vererek kalp krizi, inme, böbrek hastalığı ve görme sorunları riskinizi artırmaktadır. Kilo verme, tuz alımını kısıtlama gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya ilaç tedavisi kan basıncınızın normal aralığa dönmesine yardımcı olabilir. Ancak doktorunuza kullandığınız diğer ilaçların kan basıncınıza etkisi olup olmadığını sormak doğru bir adım olacaktır.

Araştırmacılar, özellikle uzun yıllardır ilaç kullanan kişilerde bunun gözden kaçabileceğini söylemektedir. Boston'daki Harvard Tıp Fakültesinde profesör olan çalışma yazarı Dr. Timothy Anderson 'Makalemizin bunu değiştirmeye yardımcı olacağını umuyoruz, çünkü çoğu durumda kan basıncını yükseltebilecek ilaçlara etkili terapötik alternatifler veya riski en aza indirecek stratejiler vardır, örneğin hastaların kan basıncını yükseltebilecek yeni bir ilaca başlarken evde kan basıncı kontrolü gibi' deemiştir.

Araştırmacılar, 2009'dan 2018'e kadar Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'nden (NHANES) elde edilen verileri gözden geçirdiler. Antidepresanlar, reçeteli güçlü steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ), steroidler, hormonal ilaçlar, dekonjestanlar ve kilo verme hapları dahil olmak üzere kan basıncını yükselttiği bilinen ilaçların kullanımına bakmışlardır.

Çalışma, yüksek tansiyonu olan yetişkinlerin %18,5'inin kan basıncını artıran bir ilaç aldığını bildirdiğini ve aynı zamanda kan basıncını düşüren ilaçlar kullanmadıkları takdirde kontrolsüz yüksek tansiyona sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Çalışma, kan basıncı ilaçları kullanan kişilerin, kan basıncını yükselten ilaç almaları durumunda kan basıncını kontrol etmek için daha yüksek dozlara ihtiyaç duyduklarını da göstermiştir.

Yüksek tansiyonunuz varsa ne yapmalısınız?

Anderson ‘İlaçlarınızdan herhangi birinin kan basıncını etkileyip etkilemeyeceğini doktorunuza sorun. Reçetesiz satılan ilaçlar dahil olmak üzere yeni ilaçlar ile mevcut koşullar ve tedaviler arasındaki olası etkileşimleri doktorunuza sormak her zaman akıllıca olacaktır. Bu, özellikle güncel ilaç listesi hakkında bilgisi olmayan değişik doktorlara başvuran hastalar için geçerlidir' demiştir. Anderson, bazen alternatiflerin mevcut olduğunu da söyledi. Yeni bulgular yakın zamanda JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanmıştır.

New York City Long Island Jewish Forest Hills kardiyoloji şefi Dr. Michael Goyfman 'Çeşitli doktorlar ve uzmanlar birbirleriyle mutlaka konuşmazlar ve elektronik sağlık kayıtları sıklıkla birbirleriyle iletişim kurmaz'. Sonuç olarak, hastalara farklı doktorlar tarafından olumsuz etkileşime giren ilaçlar verilebilir. Bunun için her doktor ziyaretine her zaman en güncel ilaç listesi ile gidin' demiştir. Amerikan Kalp Derneği'nin Chicago'daki Kapsamlı Hipertansiyon Merkezi müdürü Dr. George Bakris de bulguları gözden geçirdi ve sonuca katıldı. 'Kan basıncını yükselttiği bilinen ilaç verdiğim hastalara birkaç gün sonra tansiyon kontrolü öneriyorum. Tansiyonunuz yükselirse, ne yapacağınızı öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçin' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Some Meds You Take May Increase Your Blood Pressure, WebMD Nov. 29, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler