Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsanlık iklim değişikliği ile baş edebilecek mi, bu sorunu düzeltebilecek bir teknoloji var mı?

İnsanların sebep olduğu iklim değişikliği sadece insanların değil hayvanların da sorunudur. Bazı türler bu değişime uyum sağlarken, bazıları sağlayamamaktadır. Gezegen ısındıkça bazı 'sıcakkanlı' hayvanlar vücut ısılarını daha iyi düzenlemek için şekil değiştirmekte, gagaları, ayakları ve kulakları büyümektedir. Bu değişim evrim sürecinden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

İklim değişikliği progresif ilerleyen karmaşık ve çok yönlü bir fenomendir, bu nedenle şekil değiştirmenin nedenini belirlemek zordur. Bu değişimler farklı coğrafi bölgelerde ve birçok farklı türde görülmektedir.

Özellikle kuşlarda güçlü şekil değişimi bildirilmektedir. Avustralya papağanının çeşitli türlerinin gagaları 1971'den itibaren ortalama olarak %4-10 oranında büyümüştür ve bu durum her yıl yaz sıcaklıklarıyla pozitif yönde koreledir. Kuzey Amerika koyu renk gözlü junk, ufak tip bir ötücü kuştur, soğuk ortamlarda kısa süreli aşırı ısı artışlarıyla gaga büyümesi arasında bir bağlantı belirlenmiştir. Memeli türlerinde de değişimler bildirilmiştir. Araştırmacılar ağaç farelerinin kuyruk uzunluğunda artışlar ve maskeli sivri farelerde kuyruk ve bacak uzunluğunda artışlar bildirmektedir.

Bugüne dek ikincil organ boyutlarında gözlenen artışlar çok küçüktür, %10’dan azdır, bu nedenle değişimlerin hemen fark edilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, kulaklar gibi belirgin organların büyüyeceği öngörülmektedir, bu da demek oluyor ki çok da uzak olmayan bir gelecekte canlı bir Dumbo ile karşı karşıya kalabiliriz.

Araştırmacıların sonraki hedefi, taramayla oluşturulan 3 boyutlu kuş müzesinde son 100 yıldaki kuş türleriyle Avustralya kuşlarındaki şekil değişimini incelemekti. Bu inceleme sayesinde araştırmacılar, iklim değişikliği nedeniyle hangi kuşların organ boyutlarının ne şekilde ve ne sebeple değiştiğini daha iyi anlayabilecektir.

Araştırmacılara göre, şekil değişimi hayvanların iklim değişikliği ile başa çıkabildikleri ve her şeyin 'yolunda' olduğu anlamına gelmemektedir. Bu hayvanlar hayatta kalmak için evrim geçiriyorlar ancak bu değişimlerin diğer ekolojik sonuçlarını veya tüm türlerin değişme ve sağkalma kapasitesine sahip olup olmadıklarını henüz bilmiyoruz.

Medikaynak Referanslar

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210907110718.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler