Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma

Nadir görülen bir genetik hastalık nedeniyle sağ önkolu olmadan doğan bir genç, lego parçalarını kullanarak kendine robotik bir protez kol yaptı.

İspanya'daki Catalunya Üniversitesi'ndeBiyomühendislik eğitimi alan 19 yaşındaki genç, şu an renkli protezin dördüncü modelini kullanıyor ve hayali; ihtiyacı olanlara uygun fiyatlarda robot uzuvlar tasarlamak.

İspanya veFransa arasındaki küçük bir prenslik olan Andorra'da doğan genç,çocukken arkadaşlarının yanında durduğu zamanfarklılığı nedeniyle çok gergin olduğunu, fakat bunun hayallerine inanmasına engel olmadığınısöyledi. Yapay kolu sadece ara sıra kullanan ve onsuz da kendi kendine yetebilen genç, kendisini aynada diğer insanlarda gördüğü gibi iki eliyle görmek istediğini belirtti. En sevdiği oyuncaklarından biri olan legolar hasta 9 yaşındayken yapay koliçin bir yapı malzemesi haline geldi. Tasarladığıher yeni sürümün öncekinden daha fazla hareket kabiliyeti vardı.

Tasarım İlhamı Çizgi Romanlardan

Gencin tasarladığı tüm versiyonlar bugünBarselona'daüniversite kampüsünde bulunan odasında sergileniyor. En yeni modelleri"MK" ile işaretleyen gençtasarımcı, çizgi roman süper kahramanı Iron Man ve onun MK zırhlı takımlarına bir gönderme olduğunu belirtti.

YouTube kanalında "Hand Solo" takma adı altında yayınladığı bir tanıtım videosu, amacının insanlara hiçbir şeyin imkansız olmadığını ve sakatlığın onları durduramayacağını göstermek olduğunu söyledi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, ihtiyacı olan insanlar için uygun fiyatlı protez çözümleri üretmek istediğini belirterek"Onlara normal bir insan gibi hissetmelerini sağlamak için ücretsiz bile olsaprotez uzuv tasarlamayaçalışacağım, çünkü "normal" tam olarak nedir? şeklinde konuştu.

Medikaynak Referanslar

Brick by Lego Brick, Teen Builds His Own Prosthetic Arm - Medscape - Feb 07, 2019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler