Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Scripps Research'teki bilim insanları, lenfosit adı verilen bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşan hücrelerinde başlayan bir grup kanser olan lenfomaları tedavi etmek için umut verici yeni bir strateji göstermişlerdir. Yeni yaklaşım, lenfomayı seçici olarak hedeflemek için modifiye edilmiş, doğal öldürücü hücreler olarak bilinen kanseri hedefleyen doğal bağışıklık hücrelerini kullanmaktadır. Angewandte Chemie dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, değiştirilmiş doğal öldürücü hücrelerin, bir farede lenfomada dramatik bir azalma meydana getirdiğini açıklamışlardır. Scripps Research Moleküler Tıp Bölümü'nde doçent olan eş-kıdemli yazar Peng Wu, mevcut tedavilerden önemli bir sapma olan lenfoma hücrelerini hedeflemede seçicilik elde etmenin bir yolunu bulduklarını bildirmiştir.

Yapılan çalışmalar Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 20.000'den fazla kişi lenfomalardan öldüğünü, yaklaşık 85.000 kişiye de yeni teşhis konduğunu göstermiştir. Çoğu lenfoma, birincil işlevi antikor yapmak olan önemli bir lenfosit türü olan B hücrelerinden kaynaklanmaktadır. B hücresi öldüren antikorlar ve CAR-T hücre terapileri de dahil olmak üzere bazı mevcut lenfoma tedavileri, B hücrelerini ayrım gözetmeksizin hedefleyerek, büyük ölçüde yok ederek çalışmakla birlikte, bu strateji, düşük antikor seviyelerine bağlı olarak aylarca süren immünosupresyon da dahil olmak üzere birçok yan etkiye neden olmaktadır. Wu, Paulson ve ekipleri, normalde kan dolaşımında ve dokularda devriye gezen, virüs bulaşmış veya kanserli hücreleri arayan ve yok eden bağışıklık hücreleri olan doğal öldürücü hücreleri kullanarak daha spesifik bir yaklaşım geliştirdiklarini bildirmişlerdir. NK hücreleri olarak da bilinen bu bağışıklık sistemi savaşçıları, bir hücre içinde ciddi hasar veya habislik anlamına gelen belirli yüzey moleküllerini tanıyabilmekle birlikte daha sonra bu hedef hücreyi, hücrenin dış zarında delikler açan proteinleri salgılamak da dahil olmak üzere çeşitli yollarla öldürebilmektedirler. 1990'ların başlarında, Kanadalı araştırmacılar, nadir bir NK hücre kanseri olan bir hastadan özel bir NK hücresi türü olan NK-92’yi geliştirmişlerdir.

NK-92MI hücrelerinin lenfomaya karşı mücadele güçleri

Araştırmacılar NK-92 hücrelerinin, insan kanında bulunan normal NK hücrelerine kıyasla laboratuvarda büyümesi ve çoğalmasının nispeten kolay olduğunu belirtmişlerdir. Kanadalı araştırmacılar ve diğerleri, o zamandan beri NK-92 hücrelerinin farklı kanser hücrelerini öldürmede iyi olduğunu ve bazı hastalarda en az yan etkiyle dramatik sonuçlar doğurabileceğini göstermişlerdir. NK-92 hücrelerinin çoğalması daha kolay bir versiyonu olan NK-92MI hücreleri şu anda çeşitli kanserlere karşı kullanım için geniş çapta araştırılmaktadır. Araştırmacılar NK-92MI hücrelerinin kendi başlarına özellikle de ilerlemiş maligniteler için ideal kanser savaşçısı olamayabildiklerini, çünkü kısmen kan dolaşımına infüze edildiklerinde vücuda yayıldıklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, yeni çalışmada Wu ve ekibi, NK-92MI hücrelerini lenfomaya karşı kanserle mücadele güçlerini yoğunlaştırmak için kimya tekniklerini kullandıklarını bildirmişlerdir. Scripps Research bilim insanları, bir ilk deney setinde, normalde B hücresinden türetilmiş lenfoma hücrelerinde bol miktarda bulunan CD22 adlı B hücresi yüzey reseptörüne bağlanan bir yüzey molekülünü içerecek şekilde NK-92MI hücrelerini yeniden tasarlamışlardır. Bu nedenle araştırmacılar, prensip olarak NK-92MI hücrelerinin, kanserli B hücrelerini seçici olarak tanıyacağını belirtmişlerdir. Hücre kültürü testlerinde, değişiklik NK hücrelerinin lenfoma hücrelerini öldürme kabiliyetinde büyük bir gelişme sağlamış olmakla birlikte bu öldürücü hücrelerin sağlıklı hücrelere zarar vermediği gözlemlenmiştir.

Medikaynak Referanslar

Scripps Research Institute, Potential treatment approach kills lymphoma while sparing healthy cells: Scientists use a novel method of modifying 'killer' immune cells to defeat a common form of cancer, ScienceDaily, 16 December 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler