Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ispanak ve lahana fiziksel olarak fit kalmayı isteyenlerin favorileri olmakla birlikte, Illinois Üniversitesi araştırmacılarının yeni bir araştırmasına göre tüketicilerin bilişsel olarak da fit kalmasını sağlayabilirler. 25-45 yaşları arasındaki 60 yetişkinin katıldığı bu araştırmada, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra, avokado ve yumurtalarda da bulunan luteini daha fazla tüketen orta yaşlı katılımcıların sinirsel tepkilerinin yaşıtlarından daha iyi bir seviyede olduğu keşfedildi. Illinois'deki kinesioloji ve toplum sağlığı profesörü Naiman Han, "Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve avokado gibi besleyici zengin yiyecekleri yemenin başka sebepleri var" dedi. "Bu gıdaların fiziksel sağlık yararlarıyla ilişkili olduğunu biliyoruz, ancak bu veriler ışığında bilişsel yararları da olabileceği görülüyor." Şimdiye kadar yapılan çoğu araştırmada yaşlı popülasyon test edilmiş ve bilişsel mekanizmalar üzerinde etkili çeşitli yöntemler denenmişti. Bireyler yaşlandıkça bilişsel fonksiyonlarda tipik bir düşüş yaşıyorlar ancak araştırmalar bu sürecin beklenenden daha erken başlayabileceğini gösteriyor ve 30'lu yıllarda bazı farklılıklar görmeye başlayabilir. Eğer lutein bu düşüşe karşı koruyucuysa, insanların en çok fayda gördüğü hayatın bir noktasında lutein bakımından zengin yiyecekleri tüketmelerini sağlamalıyız.

Lutein, vücudun tek başına yapamayacağı bir besindir, bu nedenle diyet yoluyla edinilmelidir. Lutein beyin dokularında birikir ve gözde de birikmesi sayesinde düzeyleri invaziv teknikler kullanmadan ölçülebilir. Illinois araştırmacıları, katılımcıların gözlerindeki luteini ölçtüler. Ardından, kafa derisi üzerindeki elektrodları kullanan araştırmacılar, katılımcıların dikkatleri test eden bir görevi yerine getirirken beyindeki nöral aktiviteyi ölçtüler. Elde edilen sonuca göre yüksek lutein seviyesine sahip daha yaşlı katılımcıların nöro-elektriksel imzaları, daha az luteine sahip akranlarından daha fazla görünüyordu. Veriler, daha fazla lutein olanların, görevi tamamlamak için daha fazla bilişsel kaynak kullanabileceğini gösterdiğinden, luteinin koruyucu bir rolü var olarak yorumlandı. Bu çalışmada araştırmacılar dikkat üzerine yoğunlaştı, ancak luteinin öğrenme ve bellek üzerindeki etkilerini de ileri çalışmalarla anlamak istiyorlar.

Medikaynak Referanslar

Walk AM, et al. The Role of Retinal Carotenoids and Age on Neuroelectric Indices of Attentional Control among Early to Middle-Aged Adults. Frontiers in Aging Neuroscience, 2017; 9 DOI: 10.3389/fnagi.2017.00183

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler