Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir araştırmaya göre, ucuz bir taşınabilir elektroensefalografi (EEG) cihazı majör depresyonu olan hastalarda antidepresanın yanıtının belirlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, dinlenme halindeki EEG sinyallerini analiz eden bir kendiliğinden öğrenen yapay zeka aracının, majör depresif bozukluğu (MDD) olan yetişkin hastalarda antidepresan essitalopram'a (Lexapro, Allergan) %79.2 doğruluk oranıyla yanıtı tahmin edebildiğini bulmuşlardır. Kanadalı araştırmacılara göre; doktorların bu oldukça ucuz, taşınabilir EEG aletlerini kliniklerinde kullanacakları ve ilaç reçete etme konusunda daha bilinçli kararlar vermek için kullanabildikleri günden çok uzak değiliz. Bu, umutsuzca ihtiyacımız olan bir şey.

Araştırmacılara göre bu çalışma, doktorların depresyonu tedavi etmek için uygun ilaçları seçmelerini sağlamaya yönelik gelecek vadeden ve potansiyel olarak oldukça önemli bir adımdır. Şu anda, depresyon tanısı koymak için kullanılan bir kan testi veya görüntüleme testi yok, sadece klinik görüşmeler, derecelendirme ölçekleri ve semptom değerlendirmesi yollarına başvuruluyor. Ek olarak, herhangi bir hasta için hangi tedavinin etkili olup olmayacağını tahmin etmenin bir yolu yok, bu nedenle doktorlar deneme yanılma yaklaşımına güvenir.

Araştırmacılar, hastaların ne tür bir tedavi görmesi gerektiğini teşhis etmelerine, ayrıştırmalarına yardımcı olacak bir tarama ya da bir EEG'ye sahip olmanın her zaman rüyaları olduğunu belirttiler. Konuşma terapileri, farklı ilaçlar ve beyin stimülasyonu var, buna bağlı olarak da geniş bir ilaç yelpazesi var ama asıl sorun şu; kim ne zaman hangi ilacı almalı? Makine öğrenimini kullanmanın güzelliği, hiçbir taşı bozulmadan bırakmasıdır ve bir veri kümesinde bir yanıtı öngören veya bir tepki ile ilişkilendiren bir şey bulabilmesidir. Soru; elde edilen verilerin başka bir veri kümesine aktarılıp aktarılamayacağı.

Depresyonu Olan Herkes için Aynı Veriler Kullanılabilir Mi?

Bu çalışmanın, makine öğrenme tahminlerinin essitaloprama özel olup olmadığı veya herhangi bir antidepresan için geçerli olup olmadığını göstermediğini belirtildi. Araştırmacılar hangi ilacın hangi hastalarda işe yaradığını sihirli bir şekilde söyleyecek bir şeyleri olsaydı bunun doktorlara yardımcı olacağını belirttiler. Sonuçların, hangi hastaların daha az şiddetli başlangıç depresyonu olduğuna dair bir gösterge olabileceğini de kaydettiler. Bununla birlikte, bu aracın, beyin temelli bir yaklaşım olması nedeniyle mevcut depresyon şiddetini belirleme yöntemlerinden daha ileri gittiğine inanıyorlar ve bizi gerçek beyin aktivitesinin biyobelirteçlerine yaklaştırdığını düşünüyorlar.

Medikaynak Referanslar

Can Machine Learning Predict Antidepressant Response? - Medscape - Jan 20, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler