Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Text Box

YBMD, retinanın bir kısmı hasar gördüğünde ortaya çıkan ve görme bulanıklığı ile görme keskinliğinde azalmaya neden olan bir göz hastalığıdır. YBMD bazı risk faktörleri ilişkilendirilirken nedeni kesin olarak saptanamamıştır.

Yeni bir araştırma YBMD gelişiminin altında iki göz bozukluğunun olabileceğini gösteriyor.

YBMD

Greater Baltimore Tıp Merkezi Göz Kliniği'nde Maküler ve Retinal Hastalıklar Uzmanı Dr. Janet S. Sunness: "İlk aşamalarında, yalnızca hafif görme kaybı ve iyi aydınlatma ihtiyacına neden oluyor. İleri aşamalarda, merkezi görüşte daralma, okuma, yüzleri tanıma ve diğer ince görevleri yerine getirmede zorluklar başlıyor." dedi.

Yaş ve kuru olmak üzere iki tip YBMD tanımlanıyor. Kuru tipi drusen ve atrofiden oluşuyor ve yavaş ilerliyor. Yaş tipinde ise hızlı görme kaybıyla birlikte gözün arkasında kanama ve sıvı toplanması oluyor. Sunness, tüm YBMD hastalarının başlangıçta kuru tipe sahip olduğunu ve hastalık ilerledikçe yaş tipe döndüğünü açıklıyor.

Çalışmanın Bulgusu

'Drusen' ve 'subretinal drusenoid birikim' (SSD) olarak adlandırılan iki tür birikim daha önce YBMD için bir gösterge olarak kabul edilmişti.

Araştırmacılar, 18 ileri YBMD hastasına ait 23 gözün çeşitli bölgelerine baktılar ve bu birikintilerin, retina tarafından doğal olarak üretilen otofloresan (AF) adı verilen gözdeki floresan ışığı etkilediğini gördüler. Retina hastalandığında retina floresansı da bozulmuştu.

Otofloresana Bakmak

Çalışma yazarlarından Dr. R. Theodore Smith YBMD hastalarında anormal derecede daha açık veya daha koyu AF yamaları olduğunu açıkladı. Yeni araştırmada, SSD saptanan gözlerde ölçülen AF ışığı, drusen birikintileri olan gözlerdeki AF ışığından iki kat daha parlaktı.

Smith, araştırma bulgularının SDB ve drusen birikiminin farklı bozukluklar olduğunu açıkça göstermesi açısından önemli olduğunu ileri sürdü. "Bu ayrı tanı ve tedavi gerektirdikleri anlamına gelir." dedi.

Drusen ve SSD Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu birikintiler küçük olabilir ancak görüşü büyük ölçüde etkileyebilir.

New York Vitreous Retina Macular Consultants çalışanı vitreoretinal cerrah Dr. Michael Cooney: "Drusen, retina ile retinayı besleyen kan damarları tabakası olan koroid arasında oluşabilen küçük, sarı birikintilerdir. Lipit, kollajen ve proteoglikan bileşenlerinden oluşuyor. SSD de benzerdir, ancak retinanın altında oluşur, esas olarak lipit ve protein içerir. Her ikisinin de kronik inflamasyon, atık ürünlerin retinada birikmesi ve retinayı destekleyen retina pigment epiteli (RPE) hücrelerinde hasar olmak üzere üç etkene bağlı olarak oluştuğu düşünülüyor." dedi.

Görme üzerindeki etkilerine gelince, Smith SSD'lerin daha zararlı olduğunu şöyle açıkladı: "Drusen ile karşılaştırıldığında, SDD YBMD ilerleme oranını iki katına çıkarıyor ve yaşamı tehdit eden önemli vasküler hastalıklarla güçlü bir korelasyona sahip."

Bir göz doktoru ve UTHealth Houston'daki McGovern Tıp Okulu'nda retina bölümü direktörü olan Dr. Sam Dahr: "SSD saptanamayan kardiyovasküler veya serebrovasküler hastalık için erken bir uyarı işareti olabilir." dedi.

YBMD Risk Faktörleri

Çeşitli faktörlerin bir bireyin YBMD riskini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar sigara, kardiyovasküler hastalık, yoğun güneş ışığı maruziyeti, mavi göz, beyaz olmak, kafa veya göz travması, çevresel toksinlere maruz kalma, D vitamini, B12 vitamini ve folik asit eksikliği, kronik inflamasyon, lupus ve sarkoidoz gibi sistemik otoimmün hastalıklar ve genetik yatkınlıktır.

YBMD Tedavileri

Şu anda kuru veya yaş tip YBMD tedavi edilememekle birlikte ilerleme yavaşlatılmaya çalışılıyor.

Büyük drusen birikintilerinin mevcut olduğu kuru YBMD olgularında AREDS 2 (Yaşla İlgili Göz Hastalığı Çalışması) formülasyonu olarak bilinen ve C, E vitamini, çinko, lutein, zeaksantin ve az miktarda bakır içeren desteğin yardımcı olduğu düşünülüyor.

İleri yani yaş tip YBMD olgularında göze anti-VEGF enjeksiyonu uygulanıyor. Buna ek olarak lazer ve fotodinamik tedavi de hastalara yardımcı oluyor.

Medikaynak Referanslar

Macular Degeneration: These Two Diseases May Be Behind Condition, Healthline, January 2023 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler