Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre meme kanseri taramasının, meme kanserine bağlı ölümleri azaltmayabileceği gösterildi.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar ABD'de meme kanseri tarama düzeyinin yüksek olduğu bölgelerde daha fazla tümör tespit edilmesine rağmen, meme kanserine bağlı ölüm oranlarının daha az tarama yapılan yerlere kıyasla daha düşük olmadığını gösterdiler.

Çalışmada Harvard Üniversitesi'nden Dr. Richard Wilson ve arkadaşları, ABD'de 547 ilçede meme kanseri taramalarını, kanser tanılarını, tümör karakteristiklerini ve ölümleri analiz etti. Veriler 2000 yılında bu ilçelerde ikamet eden, en az 40 yaşında olan ve mamografi çektirme oranı %39-78 arasında değişen yaklaşık 16 milyon kadından elde edildi. Verilerin toplandığı esnada 53.000'den fazla kadına meme kanseri teşhisi konmuş durumda idi.

Çalışmada, meme kanseri teşhis sayısının tarama sayısı ile birlikte arttığı, ancak sonraki 10 yılda meme kanserine bağlı ölüm miktarının aynı kaldığı saptandı. Meme kanseri taramasında %10 artış, meme kanseri tanısında %16 artış ile ilişkilendirildi. Bununla beraber mamografi sayısının meme kanserine bağlı ölümleri sayısını etkilemediği saptandı. Taramada saptanan ilave kanserlerin çoğu küçük tümörlü idi, büyük ve daha ileri evredeki tümörlerin sayısında artış yoktu.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Medscape, http://www.medscape.com/viewarticle/847541

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler