Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Meme dokusu yoğun olan kadınlarda meme kanserinin saptanması yeni mamografi prosedürü ile daha güvenilir hale getirilebilir.

Mamografi meme kanserini saptamaya yönelik tarama testlerinin klinik altın standardı olarak kabul ediliyor. Ancak, mamografinin bilinen en önemli sınırlaması yoğun meme dokusunun röntgende beyaz kitleler ve lifler olarak görünmesidir ve bunlar erken dönemde kanser gelişiminin potansiyel işaretleri olan mikrokalsifikasyonların varlığını maskeleyebilir. Ultrason, manyetik rezonans görüntüleme ve moleküler meme görüntülemesini içeren diğer yöntemler de anomalileri saptayabilir, fakat bunlardan her birinin yüksek maliyet veya zayıf çözünürlük gibi kendine has sınırlamaları vardır.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada araştırmacılar mamografi röntgenlerinin kontrastlığını, altın nanopartiküllerini spesifik olarak mikrokalsifikasyonlara bağlanan moleküllerle modifiye ederek artırdılar. Bu nanopartiküllerin düşük bir dozunu farelerin yoğun dokulu meme bezlerine enjekte ettiler, modifiye edilen partiküller X-ışını görüntülerinde mikrokalsifikasyonları daha parlak ve böylelikle daha kolay ayırt edilebilir hale getirdi ve ek olarak belirgin bir yan etki gözlenmedi.

  1. Benzer İçerikler