Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Zayıf radyo frekans alanları hamamböceğinin vücut saatlerini etkiliyor gibi görünmektedir. Uzmanlar bu bulgunun teyit edilmesi durumunda, zaten yolunu şaşırmış kuşlarda, bilinen zayıf radyo dalgalarının çok çeşitli hayvanları etkileyebileceği anlamına gelebileceğini düşünüyor.

Öte yandan çalışmayı yürüten Çek Cumhuriyeti Masaryk Üniversitesi'nden Martin Vacha, ekibinin sonuçları hakkında çok temkinli olduğunu söylüyor. Normal koşullarda, böcekler üzerinde herhangi bir etki olmayabilir bu yüzden ekip, insanlar üzerindeki olası etkiler hakkında herhangi bir iddiada bulunmuyor.

Diğer bilim adamları şüpheci ve çalışmanın bağımsız olarak doğrulanması gerektiğini söylüyor. Elektromanyetik alanların insanlar ve diğer hayvanlar üzerindeki olası etkileri hakkında birçok iddia yapılmıştır. Özellikle, cep telefonlarından gelen radyo dalgalarının kansere neden olabileceği iddia edilmektedir. Ancak radyo dalgaları, X-ışınlarından çok daha az enerjiktir ve kansere yol açan DNA hasarına neden olmazlar. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar bu durumun canlı doku üzerinde daha hafif etkileri olabileceğini düşünmektedir.

Etki Belirsiz

Örneğin, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, statik manyetik alanların meyve sineklerinin vücut saatini etkilediğini öne sürmüştür. Bir grup araştırmacı da bu alanların hamamböceklerini de etkileyip etkilemediklerine incelemeye karar verdiler. Araştırmacılar, radyo dalgalarının kriptokromlar yoluyla hayvan vücut saatlerine müdahale edebileceğini düşünüyor. Ekip daha önce hamamböceği içindeki bir kriptokrom geninin devre dışı bırakılmasının manyetik alanları tespit etmesini engellediğini göstermişti

Ancak kafesli kuşların yönünü bozan radyo dalgaları teorik olarak kriptokromları etkileyebilmek için bin kat daha zayıftır. Bu yüzden bu mekanizma hala net değildir. Yabani kuşların elektromanyetik alanlardan etkilendiğine dair bir kanıt da yoktur. Araştırmacılar yabani kuşların paraziti önlemek için yeterince yükseğe uçabileceğini de ekliyorlar.

Bazı insanlar elektromanyetik alanlara aşırı duyarlı olduklarına ve baş ağrısı gibi olumsuz etkilere maruz kaldıklarına inanırlar. Ancak testler, bu tür kişilerin tarlalara maruz kalıp kalmadıklarını söyleyemediklerini bulmuştur. Uzmanlar bu tür manyetik etkilerin canlılar üzerindeki etkisinin netleştirilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Medikaynak Referanslar

Radio waves from electric devices may affect the body clock of insects 18 September 2019 By Michael Le Page NewScientist

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler