Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Transkraniyal manyetik stimülasyon, beyindeki sinir hücrelerinin kafatasının dışından manyetik alan yardımıyla harekete geçirildiği bir yöntemdir. Yöntem doğru bir şekilde kullanıldığında beyin cerrahisinden önce primer motor korteksin veya konuşma alanının yerini saptamak için ve depresyon tedavisinde kullanılabilmektedir. Yeni bir çalışmada araştırmacılar, farklı beyin araştırma yöntemlerini çok yönlü bir şekilde birleştirerek, kişinin prefrontal korteksinin hedef alan beynin transkraniyal manyetik uyarının taktil çalışan hafıza halinde kendi performansını değerlendirmesini sağlayabileceğini gösterdi. Bu beceriye yani insan deneklerinin kendi bilişsel süreçlerini izleme ve kontrol etme becerisine meta biliş denir. Meta biliş, insanlar için ve birçok nöropsikiyatrik hastalıkta önemlidir, bunun sayesinde olası bir bilişsel yetersizliği fark etmek mümkündür.

Yapılan çalışmaya katılan 14 sağlıklı gönüllüde ilk olarak beyin yapısal manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve difüzyon MRG uygulandı ve sinirsel yolakların yönü belirlendi. MR'den sonra her bir birey için primer somatosensoriyel korteks ile prefrontal korteks arasındaki sinir yolu bağlantıları belirlendi. Çalışmanın son bölümünde, katılımcılar, işitme bellek görevlerini tamamladılar; burada, parmak ucundan dokunma duyuların özelliklerini akılda tutmak ve sadece verilen dokunsal uyarının, bir önceki uyarı ile benzer veya farklı olup olmadığını değerlendirmeleri istendi. Test sırasında dokunan parmağı temsil eden somatosensor korteks kısmına nöral yol bağlantısı olan prefrontal korteks alanlarına manyetik darbeler verildi. Test konuları ayrıca, bir kişinin kendi değerlendirmesinin gerçek performans seviyesine ne kadar iyi uyduğuna ilişkin temel hesaplamalar yapıldığında, cevapları hakkında ne derece emin olduklarını da değerlendirdi.

Hastanın hastalığa karşı hissinin azalmış olması, Alzheimer hastalığı, şizofreni ve travmatik beyin hasarı gibi durumlarda mevcuttur. Bu yüzden araştırmacılara göre sağlıklı insanların beyin fonksiyonlarını anlamak, gelecekte nöropsikiyatrik hastalıklar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Gogulski J et al. Neural Substrate for Metacognitive Accuracy of Tactile Working Memory. Cerebral Cortex, 2017; 1 DOI: 10.1093/cercor/bhx219

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler