Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüz maskesi takmak, insanlar nefes alırken, konuşurken, gülerken, hapşırırken veya öksürürken havaya sıçrayan solunum damlacıklarını ve aerosolleri azaltarak COVID-19'un yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur. Ancak maskelerin yarattığı fiziksel bariyer, solunan oksijen ve verilen karbondioksit akışını değiştirerek ve özellikle fiziksel aktivite sırasında nefes darlığını (dispne) veya nefes almada güçlüğü artırarak kardiyopulmoner sistemi bozabileceği endişelerine yol açtı.

Annals of the American Thoracic Society’de 16 Kasım 2020'de yayınlanan yeni bir çalışmada, Amerikalı ve Kanadalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, nefes darlığı hissi artabilirken, yüz maskesi takmanın ağır egzersiz sırasında giyildiğinde bile akciğer fonksiyonunu önemli ölçüde azalttığına dair çok az ampirik kanıt olduğu sonucuna varmıştır.

"Aktiviteyle ilgili olarak daha büyük bir çaba algılanabilir, ancak maske takmanın solunum, kandaki oksijen ve CO2 gibi gazlar veya diğer fizyolojik parametreler üzerindeki etkileri küçüktür, genellikle tespit edilemeyecek kadar küçüktür" dedi araştırmanın ilk yazarı Susan Hopkins, MD, PhD, California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi'nde tıp ve radyoloji profesörü.

Egzersiz fizyolojisi ve stres altındaki akciğerler üzerinde uzmanlaşan Hopkins, "Yüz maskesi takarken egzersize verilen fizyolojik tepkilerde cinsiyete veya yaşa göre herhangi bir farklılığı destekleyen hiçbir kanıt yok" dedi.

Yazarlar, tek istisna olarak nefes almaya karşı herhangi bir ilave direnci veya kan gazlarındaki küçük değişikliklerin egzersiz kapasitesini etkileyecek kadar büyük bir nefes darlığına neden olabilecek ciddi kardiyopulmoner hastalığı olan kişilerin olabileceğini belirttiler.

Hopkins, "Bu tür durumlarda, bu kişiler egzersiz yapmak için çok rahatsız hissedebilirler ve bu konuyu, doktorlarıyla görüşmelidirler" dedi. "Bununla birlikte, bu bireylerin COVID-19'a yakalanmaları durumunda büyük risk altında oldukları gerçeği de dikkate alınmalıdır."

Araştırmacılar, çeşitli yüz maskeleri ve solunum yükleme cihazlarının fiziksel aktiviteye fizyolojik ve algısal tepkiler üzerindeki etkilerini inceleyen, yayınlanan tüm bilinen bilimsel literatürün gözden geçirilmesinin ardından bu sonuçlara vardılar. Bu çalışmalar, solunum (nefes almak ve vermek için harcanan ölçülen enerji), arteriyel kan gazları, kas kan akışı ve yorgunluk üzerindeki etkiler, kardiyak fonksiyon ve beyne kan akışı gibi birçok faktörü değerlendirdi.

Sağlıklı kişiler için, maske takmanın bu fizyolojik belirteçler üzerindeki etkileri, ne tür bir maske takılırsa takılsın veya egzersizin derecesi ne olursa olsun, çok azdı. Yazarlar ayrıca yaşın yetişkinler arasında önemli bir etkiye sahip olmadığını söyledi. Cinsiyet farklılıkları önemsiz kabul edildi.

Hopkins, "Yüz maskesi takmak rahatsız edici olabilir" dedi. "Solunum direncinde küçük artışlar olabilir. Daha sıcak, biraz zenginleştirilmiş CO2 havasını yeniden soluyabilirsiniz. Ve egzersiz yapıyorsanız, maske yüzünüzün ısınmasına ve terlemesine neden olabilir. Ancak bunlar duyusal algılardır. Sağlıklı insanlarda kardiyopulmoner işlevi etkilemezler. Bu nedenle, bir maske ile dispne artabilirken, fizyolojinin aslında değişmediğini bilerek COVID-19'a yakalanma riskinin azalmasına karşı bunu tartmanız gerekir. " diye ekledi.

Medikaynak Referanslar

Exercised over nothing: Masks don't impair lung function during physical activity [News Release] November 16, 2020; San Diego, CA. Accessed November 17, 2020. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-11/uoc--eon111620.php

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler