Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, melanomun imza proteini olduğunu düşündükleri ve agresif tümörlerin gelişimini yönlendirmede çok önemli görünen CPEB4 adlı bir proteini tespit ettiler. Çalışma geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Çalışmanın araştırıcılarından biri olan Marisol Soengas yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Daha önceki çalışmalarda melanomların diğer tümör türlerinden çok farklı olduğunu göstermiştik, örneğin kendiliğinden bozunma mekanizmalarını (otofaji) aktive ettiklerini veya moleküllerin içselleştirilmesini ve salgılanmasını kontrol ettiklerini göstermeyi başarmıştık.

Bununla birlikte, melanomların belirli agresif davranışlarını hangi mekanizmaların kullandığının anlaşılması, bu tümörlerde bulunan yüksek mutasyon oranı ile engellenmiştir. Bu araştırmada ise araştırmacılar, CPEB4'ün melanomaların karakteristik davranışını belirlemekte kritik bir rol oynadığını buldular.

CPEB protein ailesi çekirdeğin mRNA stabilizasyon sürecine katılarak gen ekspresyonunu düzenlediği bilinmektedir. Sürekli olarak, bu proteinler, hücre proliferasyonu, farklılaşma, polarite ve hareketlilik gibi çok sayıda hücresel süreçle ilişkilidir.

Kanserde ise CPEB ekspresyonu oldukça değişkendir, çünkü pro ve anti-tümörenjenik roller sisteme bağlı olarak rapor edilmiştir. CPEB4, daha önce yapılan araştırmalarda saldırgan kanser türleri olan glioma ve pankreas kanserlerinde aşırı ekspresyonu nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekti.

Bilgisayarlar ve histolojik analizler yaptıktan sonra, araştırmacılar CPEB4'ün melanoma progresyonunda erken dönemde yükseldiğini ve bu proteinin hücre proliferasyonuna karışabileceğini düşündüğünü buldular. Melanomda, CPEB4'ün mekanizmaları iki farklı yol ile kontrol ettiği bulundu: bu tümör türüne özgü genlerin aktivasyonu ve diğer kanserlerde de aynı faktörlerin düzenlenmesi. Nitekim CPEB4, hem bu tümör türünün temel sürücüsü olan MITF ve RAB27A'nın ekspresyonunu modüle edebildi ve hem de anahtar tümörü teşvik eden sinyal yollarının ekspresyonunu zenginleştirdi.

Bu veriler, melanom progresyonunun altında yatan mekanizmalar hakkında yeni fikirler ortaya koymakta ve bu da CPEB4'ün melanomaya özgü imza ana itici olduğunu ve CPEB4'ün kontrol ettiği yolların terapötik olarak istismar edilebilecek bir melanom zayıflığını temsil ettiğini göstermektedir.

Medikaynak Referanslar

Perez Guijarro E et al. Lineage-specific roles of the cytoplasmic polyadenylation factor CPEB4 in the regulation of melanoma drivers. Nature Communications 13418 (2016) doi:10.1038/ncomms13418

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler