Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, kuaförlerdeki ve berberlerdeki saç stilistlerinin çoğunun kafa derisi, yüz ve boyundaki deri kanserlerini tespit etmek için eğitilmekle ilgilenebileceğini söylüyor. Uzmanlara göre kuaförler müşterilerinin baş ve boyun derisini yakından ve düzenli olarak gördüğünden, sıra dışı lekeler veya melanom olabilecek değişiklikler arayabilirler. Kuaförler, cilt kanserlerini erken bulmak için tarama ekiplerinin bir parçası olacak şekilde benzersiz bir konumdadır. Ayrıca insanların, diğer mesleklere göre onlara daha sadık olduğu da bilinmektedir.

Önceki çalışmalar, kuaförlerin bunu yapmaya istekli ve hevesli olduklarını göstermiştir. Kuaförler dermatologlar tarafından bu konuda eğitilmek istiyorlar. Araştırmacılar, 2017 sonbaharında Emory'den 30 mil yarıçapındaki 15 salonda stilistleri araştırdı ve 12 salonda 229 anket tamamladı. Saç uzmanlarına, cilt lezyonları için müşterileri kontrol edip etmediklerini, cilt lezyonlarını kontrol etmelerini isteyen veya anormal bir ben nedeniyle doktora yönlendirdikleri müşterileri olup olmadığını içeren sorular soruldu.

Anket ayrıca kuaförlere cilt lezyonlarını neden kontrol edemediklerinin nedenleri ile stilistlerin cilt kanseri tespitinde eğitilmeleri gerekip gerekmediğini ve böyle bir eğitim sunmanın en iyi yolunu sorguluyordu. Ankete katılanların %82'si kadın, %86'sı beyaz ve %97'si müşterilerinin yarısından fazlasının beyaz olduğunu tahmin ediyordu.

Araştırma ekibi kuaförlerin 93'ünün cilt kanseri tespiti hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini ve %73'ünün stilistlerin cilt kanseri tespit eğitimi alması gerektiğine inandığını, ancak sadece %40'ının bir kuaför sertifikası için gerekli olması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Stilistlerin dörtte birinden daha azı bir müşteriden cilt lezyonlarını kontrol etme talebinde bulundu, ancak yarıdan fazlası anormal bir beni kontrol etmek için bir doktora başvurdu. Yaklaşık %40'ı nadiren veya hiç cilt lezyonlarını kontrol etmediklerini söyledi.

Saçlı Deri Melanomları Daha Az ama Daha Ölümcül

Genel olarak, kuaförler, lezyonları kontrol etmeme nedenlerini tecrübe eksikliği; lezyonları tanıma konusunda güven eksikliği, atılacak uygun adımlar konusunda emin olmama ve müşterileriyle cilt kanseri konusunda konuşmakta kendilerini rahat hissetmeme olarak sıraladılar. Müşterilerle cilt kanseri hakkında konuşan kuaförlerin, tespit eğitimi ile aynı fikirde olmayanlardan iki kat daha fazla olduğu gözlendi. Uzmanlar kendilerine kuaförlerin bir ben veya çil nedeniyle hasta gönderdiklerini ve en bu gibi hastalar arasında az yarım düzine saçlı deri melanoması teşhisi koyduklarını belirttiler.

Her ne kadar kafa derisi melanomu vücuttaki diğer yerlerdeki melanomlara göre daha az yaygın olsa da, hastalar kafalarında koyu lekeler veya anormallikler fark etmediğinden genellikle daha şiddetli ve ölümcül olurlar. Günlerinin çoğunu dışarıda geçiren kişilerde özellikle güneşten korunma ürünleri genellikle saç derisi için pazarlanmadığı veya kullanılmadığı için saçlı derinin kontrolü önemlidir. Uzmanlar müşterilere, kuaförlerine anormal bir şey olup olmadıklarını kontrol etmelerini istemek konusunda utangaç olmamalarını tavsiye ediyor çünkü kuaförlerin yaklaşık % 99'u bu konu ile ilgili kendilerine soru sorulmasında onur duyuyor ve bir göz atmaya hazırlar.

Medikaynak Referanslar

Gibbs, David C. et al. Skin cancer surveillance practices and attitudes among hairdressers: a cross-sectional study in Atlanta, Georgia Journal of the American Academy of Dermatology, Volume 0, Issue 0

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler