Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Meme kanserinin neden yayıldığını veya metastaz yaptığını tam olarak anlamak için, nasıl yaptığını da düşünmelisiniz.

IUPUI Fen Fakültesi'ndeki araştırmacılar, hücrelerin vücut mekaniği üzerinde çalıştıkları sırada yaptıkları gibi, kanser hücrelerinin birincil tümör bölgesinden vücuda doğru hareket etmek için yeterli kuvveti nasıl ürettiklerini ve daha sonra başka yerlere nasıl yerleştiklerini açıklayabilirler. Meme kanserinin yaklaşık %30'u diğer organlara metastaz yapar, kemikler en sık görülen bölgeler arasındadır.

Araştırmacıların bulgularını içeren bir makale yakın zamanda Scientific Reports dergisinde yayınlandı. IUPUI'de biyomedikal mühendisliği profesörü olan Liu ve Hiroki Yokota, makalenin ortak yazarları idi.

Liu, "Fizik bakış açısından, tüm hücre göçleri zorla yönlendiriliyor." dedi. "Bir hücrenin kuvvet yapısını gerçekten keşfetmek istiyoruz ve hücresel faaliyetlere yönelik biyomekanik ve biyofiziksel açıklamaları sunmak istiyoruz. Laboratuvarımızın ana odağı kanser biyolojisini fiziksel olarak yorumlamak için görüntüleme yöntemleri geliştirmektir. Hücre göçünün matematiksel ve fiziksel bir modelini geliştirmek için matematikçiler ve mühendislerle birlikte çalışıyoruz. dedi.

Hücre hareketi sırasında kuvvet dinamiklerini izlemek için Forster rezonans enerji aktarımına dayalı gerilim veya FRET sensörü kullanıldı. FRET molekülleriyle donatılmış olan sensör, kanser hücresi tarafından fokal yapışma yoluyla üretilen ve hücrenin hareket etmesini sağlayan küçük kuvvet miktarını ölçmek için bir yay gibi davranır. Kanser hücresi hareket ettikçe yay genişler. Araştırmacılar gücü FRET etkileşimlerinin değişimini izleyerek ölçtüler.

Ekip kanser hücrelerinin hareketliliğini izledi ve bir kanser hücresi kemik hücresiyle etkileşime girip çok yaklaştığında, düşük tansiyon ve yavaş hareketlilik gösterdiğini tespit etti. Araştırmacılar bu bulgunun hücre göçünü kontrol etme ve nihayetinde durdurma yolları için ipuçlarına yol açabileceğini umuyorlar.

Liu, "Bu bize hücrenin ne kadar hızlı hareket ettiği ve hücrenin nereye gideceği konusunda daha kesin bir ölçüm sağlıyor. Ayrıca, bir ilacın veya başka bir tedavinin hücrelerin hareketi üzerindeki etkisini gösteren kanser biyologlarına geri bildirim sağlayacaktır. Temel fikir, görüntülemeyi kanser biyolojisindeki bazı fiziksel parametreleri görmek için bir yöntem olarak kullanmak. Teknoloji tek bir hücreyi bile inceleyebilmemizi sağladı. Sistem küçüldükçe küçülürken, biyolojik sistemin içindeki fiziksel parametreler gittikçe daha kullanışlı ve daha çok hale geldi." şeklinde açıkladı.

Sonuç olarak araştırmacılar, bu çalışmanın konuyla ilgili gelecekteki araştırmalara ışık tutacağını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Fangjia Li, Andy Chen, Andrew Reeser, Yue Wang, Yao Fan, Shengzhi Liu, Xinyu Zhao, Rahul Prakash, Divya Kota, Bai-Yan Li, Hiroki Yokota, Jing Liu. Vinculin Force Sensor Detects Tumor-Osteocyte InteractionsScientific Reports, 2019; 9 (1)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler