Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğu biliniyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de meme kanseri tanısı alan hasta sayısında son yıllarda ki hızlı artış devam ediyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığının açıkladığı 2012 verilerine göre, meme kanseri sıklığının bir önceki tahminlere göre %20, meme kanserinden ölümlerin ise %14 arttığı görülüyor. Türkiye Kanser Önleme ve Taramaları 2014 Raporu’na göre, 2014 yılında 14 bin yeni meme kanseri vakası görüldüğü belirtiliyor. Türkiye’de her 4 kadından birinde meme kanseri görülmeye devam ediyor.

Dünyada kadınlarda ki en sık görülen kanser türünün meme kanseri olması insanlarda farkındalık yaratılması ihtiyacını arttırıyor. Dünya Sağlık Örgütü, ekim ayını meme kanseri hakkında bilinçlendirme ayı olarak ilan ediyor ve 26 Ekim tarihinde de meme kanserini sembolize eden pembe kurdele takarak ayın önemini daha da vurgulamayı amaçlıyor.

Meme kanserinin erken teşhis edilmesinin tedavi başarısını çok yüksek oranda etkilediği biliniyor. Ülkemizde Ulusal kanser tarama programı çerçevesinde Aile Sağlığı Merkezlerine ve KETEM'e başvuran 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünden ücretsiz taramalar yapılıyor. Özellikle 40-69 yaş arası tüm kadınlar bu merkezlere başvurup düzenli mamografilerini yaptırmaları yönünde teşvik ediliyor. Kadınlar, memede ağrısız zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesi, deride kalınlaşma, şişlik ve tahriş, meme ucunun hassaslaşması, meme ucunun içe çökmesi, memeden renkli akıntı gelmesi gibi meme kanserinin en sık rastlanan belirtileri hakkında bilgilendiriliyor ve bu tür değişiklikler gördüklerinde mutlaka bir hekime başvurmaları konusunda uyarılıyor.

Sigara kullanmanın, daha anne karnındaki bebeğin ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyona maruz kalmasının, çalışma ortamındaki zararlı maddeler ve gereksiz radyolojik tetkiklerin, düzenli egzersiz yapmamanın, yüksek kalorili diyet, katkı maddeleri ve alkol tüketmenin, günlük besin tüketiminin çeşitli olmamasının, ayaküstü ve hızlı beslenme tarzının kansere yakalanma riskini arttırdığı biliniyor. Sağlık kuruluşlarında kansere yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken konularda önerilerde bulunuluyor. Bu tür önlemlerle son yıllarda giderek artan meme kanseri vakalarının azaltılması, erken yakalanması ve buna bağlı ölümlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Medikaynak Referanslar

Türk Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Kanser İstatistikleri,2015

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler