Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Deri kanserinden sonra, meme kanseri Amerikalı kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, bu yıl ABD'de yaklaşık 246.660 yeni invaziv meme kanseri vakası teşhis edileceği ve 40.000'den fazla kadının bu hastalıktan öleceği tahmin ediliyor.

Bu zorlu istatistiklere rağmen, 1980'lerin sonundan bu yana etkili taramalara bağlı olarak ABD'de meme kanseri ölüm oranı düşüyor. Mamografi, meme kanseri taramasında altın standart olarak kabul edilmektedir. 2009'da ABD Preventive Services Task Force (USPSTF) tarafından yayınlanan Kılavuz İlkeler, ortalama meme kanseri riski 40-49 yaş arasındaki kadınların, mamografi çekimi konusunda bireysel ve bilinçli bir karar vermeleri gerektiğini, buna karşılık 50-74 yaşlarındaki kadınların her 2 yılda bir mamografiye tabi tutulmalarını öneriyor. Bununla birlikte, 75 yaş ve üstü kadınlar için, USPSTF, "mamografinin taranmasının fayda ve zenginliklerinin dengesini değerlendirmek için" yeterli kanıt bulunmadığını belirtti. Amerikan Kanser Derneği ise 55 yaş ve üstündeki kadınların her 2 yılda bir mamografiye tabi tutulmalarını ve kadın sağlıklı olduğu sürece taramaya devam etmelerini öneriyor.

Önerilerdeki bu farklılıklar sebebiyle Dr. Lee ve ekibi Ulusal Mamografi Veritabanındaki verileri analiz ettiler. Araştırmacılar, Ocak 2008 - Aralık 2014 tarihleri ​​arasında 31 ABD eyaletindeki 150 tesiste gerçekleştirilen 5.6 milyondan fazla kişinin dahil edildiği tarama programını değerlendirdiler. 40 yaş ve üstü 2,5 milyondan fazla kadından veri topladı. Kadınlar 90 yaşına kadar 5 yaş aralığında - 40-44 yaş, 45-49 yaş, 50-54 yaş, 55-59 gibi yaş gruplarına ayrıldı.

Her yaş grubundaki kadınlar için mamografi sonuçlarını belirlemek için araştırmacılar, kanser tespit oranı, geri çağırma oranı (takip testi gerektiren mamografi yüzdesi) ve biyopsi önerilmesi için pozitif prediktif değer (PPV2) ve biyopsi yapılması (PPV3) olmak üzere dört standart performans ölçütü uyguladılar.

Araştırmacılara göre, daha yüksek bir kanser tespit oranı, daha yüksek PPV2 ve PPV3 ve düşük geri çağırma oranı en iyi mamografi performansını yansıtıyor.

Her 1000 hasta için ekip, genel ortalama kanser tespit oranını 3.74, geri çağırma oranını %10, PPV2 oranını %20 ve PPV3 oranınını %29 olarak tespit etti. Araştırmacılar, yaş arttıkça, kanser tespit oranındaki artış, PPV2 ve PPV3 oranlarının kademeli olarak arttığını ve geri çağırma oranlarının düştüğünü ve ideal tarama performansı ölçütlerini karşıladığını tespit ettiler.

Bu sonuçlar ışığında araştırmacılar meme kanseri taramasının yaştan bağımsız olarak kişinin kendi seçiminde yapılması gerektiğini öneriyorlar.

  1. Benzer İçerikler