Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği/Amerikan Patologlar Akademisi'nin (ASCO/CAP) meme kanserinde HER2 durumunu değerlendirme kılavuzu 2013 revizyonunun kadınlardaki HER2 sınıflandırması üzerindeki etkisinin araştırıldığı bir çalışma yakın zamanda yayınlandı.

Dr. Dartmouth ve ekibinin geriye dönük gözden geçirmesi, kılavuz güncellemesinden önceki bir yıllık dönemdeki vakalar ile güncellemeden sonraki bir yıldaki vakaların karşılaştırılmasına dayandırıldı.

Araştırmacılar kılavuz güncellemesinden sonra kuşkulu HER2 vaka sayısının, 2007 kılavuzlarına göre negatif olanların yaklaşık yarısı kadar arttığını saptadı. Ek olarak, 2013 kriterleri kullanılmış olsaydı 2007 kılavuzlarına göre kuşkulu olarak sınıflandırılan vakalardan çoğunun pozitif olarak tekrar sınıflandırılması gerekeceği saptandı. Bu durum da, anti-HER2 tedavisi için daha fazla hastanın uygun olması anlamına gelecek bir bulgu idi.

Dr. Tafe ''Bu çalışma ile HER2 immünohistokimyasının FISH'deki kuşkulu vakaları daha ileri düzeyde sınıflandırmada sınırlı yarara sahip olduğunu saptadık. Esasen, 2013 güncellemeleri ile kuşkulu kategorisine giren vakalar önceden kuşkulu kabul edilenlerden farklıdır. Şimdi ise bu hastaların en iyi şekilde nasıl tedavi edileceğine dair bir ikilem mevcuttur ve bu soruyu yanıtlamak için ilave klinik çalışmalara ihtiyaç vardır" açıklamasını yaptı.

Yakın zamanda yayınlanan başka bir çalışmada ise Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nin ASCO/CAP 2013 güncellemelerini değerlendiren bir raporu yayınlandı, benzer biçimde bu çalışmada da HER2 FISH kuşkulu sonuçları ve pozitif vakaların sayısında bir artış saptandı.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Science Daily, ​http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150916133659.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler