Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Genetik, gelişim ve hücre biyolojisi doçenti Hua Bai, araştırmanın lipit metabolizmasını hızlandırıp yavaşlatmanın mümkün meyve sineği larvalarında yürütüldüğünü ve insan sağlığı için önemli etkileri olabileceğini söyledi. "Temelde metabolik bir anahtar olduğunu belirledik. Bir arabadaki hızlandırıcı gibi." dedi.

Bai'nin araştırma laboratuvarının odak noktası, hayvanların yaşlanmasına neden olan hücresel ve moleküler mekanizmalardır. Diyet karbonhidratlarını yağa dönüştürme işlemi olan lipogenezde rol oynayan yağ asidi sentaz enzimini incelemenin ilk amacı buydu. Bir hayvanın hücresel ihtiyaçlarına ve diyetine bağlı olarak yağ asidi sentaz düzeyi değişir.

Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar bir meyve sineğinin gelişiminin başlarında, lipogenez artışına yağ asidi sentaz ekspresyonu artışının eşlik etmediğini fark ettiler. Bu nedenle oyuna katılan başka bir faktör aramaya başladılar.

Yağ asidi sentaz gibi proteinler genetik koda dayanarak oluşturulduktan sonra, işlevleri translasyon sonrası birkaç işlem ile değiştirilebilir. Bai ve ekibi bu işlemlerden biri olan asetilasyonun yağ asidi sentaz yapmak için birleştirilen 2.540 amino asitten birini etkilediğini ve yağ üretimindeki etkisini saptadı.

Lipogenez düzeyinin yüksek olması obezite ve kanserle bağlantılıdır; bu nedenle sürecin tek bir amino asit yoluyla kontrol edilmesi yüksek hedefli tedavilere yol açabilir.

Bai: "Yağ asidi sentaz enziminin asetilasyon düzeyinin ayarlanması, tüm proteini bloke etmekten çok daha hassas bir tedavi olacaktır." dedi.

Bai'nin ekibinin incelediği süreçlerin insanlarda aynı şekilde çalışacağı kesin değil, ancak genom benzerliği nedeniyle meyve sinekleri birçok araştırmada kullanılan bir türdür. Yine de bu keşfin insanlarda tedavi edici yöntem haline gelmesinin uzun yıllar alacağı düşünülmektedir.

Bai: "Potansiyel yüksek, ancak diğer hayvanlarda daha fazla test yapılması gerekiyor." diye ekledi.

Medikaynak Referanslar

Iowa State University. "Discovery of metabolic switch could lead to targeted treatment of obesity, cancer." ScienceDaily. ScienceDaily, 11 January 2023.

www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230111131537.htm 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler