Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Ortam ısısı en çok kullanılan bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkilemektedir ve 10 Aralıkta Med dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre, bu bozulmalar, ilaçların yazılıp yazılamayacağı gibi tıbbi kararları etkileyebilmektedir. Yazarlara göre, günlük değişkenlikten etkilendiği bildirilen laboratuvar sonuçları göz önüne alınarak, laboratuvarlar bulguların bildirileceği test gününde ortam ısısı açısından istatistiksel düzenlemeye gidebilirler.

Bir doktor bir laboratuvar testi istediğinde, bunu vücudun içinde neler olup bittiğini anlamak için istemektedir, fakat bu test sonuçlarının vücut dışında olup biten bir şeyleri yansıtıp yansıtmadığını da merak edilmektedir. Bunlar doktorların gözden kaçırabileceği hususlardır. Bu sorunu aydınlatmak amacıyla Chicago Üniversitesi çeşitli iklimsel bölgelerde, 2009 ila 2015 arası test sonuçlarının geniş çaplı veri setlerini analiz etmiştir. Dört milyondan fazla hastadan oluşan örneklemde, ısının bir fonksiyonu olarak iki milyondan fazla test sonucu modellemişlerdir. Hastaların ortalama değerleri ve mevsimsel değişkenlikler üzerinde günlük ısı dalgalanmalarının sonuçları nasıl etkilediğini ölçmüşlerdir.

Bulgulara göre, ısı testlerin %90’dan fazlasını ve 75 tahlilin 51 tanesini etkilemiştir, böbrek fonksiyonu, kan hücresi bileşenleri, kolesterol ve trigliserid gibi lipitlerin ölçümleri etkilenen sonuçlar arasındadır. Bu değişiklikler küçük boyutlu olup, normal ısı koşullarına göre fark çoğu testte yüzde birden azdır. Bu ufak, günlük dalgalanmalar muhtemelen uzun süreli fizyolojik eğilimleri yansıtmamaktadır. Örneğin, daha soğuk günlerde kontrol edilen lipid panellerinin düşük kardiyovasküler risk oluşturduğu görülmüştür. Böylece en sıcak günlerle kıyaslandığında en soğuk günlerde statin isimli kolesterol düşürücü ilaçlar yaklaşık %10 daha az reçete edilmiştir. Muhtemelen bu sonuçlar kardiyovasküler riskteki stabil değişiklikleri yansıtmamaktadır.

Çalışma bir deney olmadığından, araştırmacılar laboratuvar sonuçlarındaki dalgalanmaların altında yatan kesin mekanizmalarını ortaya koyamamışlardır. Olası açıklamalar kan hacmi, özel tahlil performansı, numune nakliyesi veya laboratuvar ekipman değişikliklerini kapsamaktadır. Nedeni ne olursa olsun, sıcaklığın en azından bazı testlerde istenmeyen değişikliklere yol açtığı ortadadır ve bu durum önemli tıbbi kararların aksamasına neden olabilmektedir. Mevsim sıcaklığı göz önüne alınarak gerçekleştirilecek laboratuar düzenlemeleri her vaka özelinde doktor ve laboratuar ekibinin işbirliğiyle kararlaştırıldığı taktirde ısı kontrolü yatırımlarına gerek duyulmadan sıcaklık etkileri kontrol altına alınabilir.

Medikaynak Referanslar

Seasonal temperature impacts patient lab results by Cell Press on Science Direct December 10, 2021.
 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler