Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika’dan bir grup bilim insanının yaptığı yeni bir çalışmada migren ve diğer baş ağrısı bozukluklarına sahip kişilerde hipotiroidi gibi tiroid hastalıkları riskinin daha fazla olduğu gösterildi.

Hipotiroidi vücudun yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği durumlarda meydana gelmektedir. Bu durum ruh durumunda dalgalanmalara, kilo alımına, saç dökülmesine, yorgunluğa ve düzensiz menstrual sikluslara neden olabilmektedir. Migren ise hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da kişilerin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren ve bu anlamda önem arz eden bir hastalıktır.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda hipotiroidi ile baş ağrısı bozuklukları arasında ilişki olduğu raporlansa da direkt bir ilişki tanımlanamamıştır.

Araştırmacılar baş ağrısı bozukluklarının yeni başlangıçlı hipotiroidi gelişiminde bir risk faktörü olup olmadığını anlamak için yaptıkları geriye dönük kohort çalışmasına 8,400’den fazla kişiyi dahil ettiler. Bu kişiler bir tıbbi izlem projesinin (Fernald Medical Monitoring Program) parçası olarak 20 yıl boyunca takip edildiler. Katılımcılara her 3 yılda bir fizik muayene ve tiroid fonksiyon testleri uygulandı. Baş ağrısı tanısı için hastaların baş ağrısı sıklıklarını, baş ağrısı için ilaç kullanımlarını değerlendirerek ya da klinisyenlerin baş ağrısı tanısı koyması ile belirlediler. Yeni başlangıçlı hipotiroidi için ise tiroid hormonu replasman tedavisi alımı ya da tedavi almaksızın TSH’ın >10 olması koşullarını aradılar.

Araştırmacılar sonuçları incelediklerinde hipotiroidi gelişme oranının daha önce küme ya da gerilim tipi baş ağrısı gibi baş ağrısı bozukluklarına sahip olan kişilerde %21 ve migrene sahip olanlarda ise %41 daha fazla olduğunu fark ettiler. Baş ağrısına sahip kişilerde yeni başlangıçlı hipotiroidi için risk oranının 1,21 olduğunu hesapladılar.

Araştırmacılar bu oranların özellikle migrene sahip kişilerde hipotiroidi gelişme riskine sahip olmayanlara göre daha yüksek olabileceğini işaret ettiğini belirttiler. Bununla birlikte araştırmacılar bunlardan birinin diğerine sebep olduğuna dair herhangi bir mekanizmanın gösterilemediğini de eklediler. Klinisyenlerin özellikle migrene sahip kişilerde tiroid hormon profillerini kontrol etmek açısından daha dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

Martin, A. T., Pinney, S. M., Xie, C., Herrick, R. L., Bai, Y., Buckholz, J. and Martin, V. T. (2016), Headache Disorders May Be a Risk Factor for the Development of New Onset Hypothyroidism. Headache: The Journal of Head and Face Pain. doi:10.1111/head.12943

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler