Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Leonardo da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa’nın portresi, dünyadaki en ünlü resimlerinden biridir ve 16. yüzyıldan beri insanların ilgisini çekmeyi başarmış bir sanat eseridir. Yıllar boyunca, resim üzerinde, yüzünde ifade edilen duygunun değeri de dahil olmak üzere, bir çok konu tartışılmıştır. Bununla birlikte, bu konu ile ilgili günümüzün çağdaş yorumcuları, Mona Lisa'nın yüzündeki ifadenin mutluluk olduğu konusunda hemfikirdir. Mona Lisa'nın gülümseme asimetrisi, resmin dikkat çekici bir özelliğidir.

Yapılan yeni bir çalışmada araştırmacılar kırk iki sağlıklı kişiden, altı temel duygunun (veya nötr ifadenin) hangisinin sol veya sağ alt yüzün simetrik görüntüleri tarafından ifade edildiğini yargılaması istediler. Araştırmacılar katılımcıların verdikleri cevapları, güven düzeylerini ve tepki zamanlarını topladılar. Çalışmanın sonuçları mutluluğun yüzün sadece sol tarafta ifade edildiğini göstermekteydi. Araştırmacılar aynı zamanda Mona Lisa resminde üst yüz kas aktivasyonu olmadığını da tespit ettiler. Gerçek bir gülüş, yanakların yukarı doğru yükselmesine ve göz çevresindeki kasların büzülmesine neden olur. Bu durum, ünlü 19. yüzyıl Fransız nöroloğu Guillaume Duchenne'nin ismiyle Duchenne gülüşü olarak adlandırılır. Duygu nöropsikolojisinin bazı etkili teorilerine göre, resimdeki Mona Lisa'nın asimetrik gülüşü, çoğu zaman insanlar yalan söylediğinde ortaya çıktığı düşünülen ve gerçek olmayan bir gülümseme olarak yorumlandı.

Leonardo Da Vinci Durumun Farkındaydı

Leonardo'nun insan fizyolojisinin büyük bir gözlemcisi olduğu göz önüne alındığında, araştırmacılar Leonardo'nun asimetrik gülümsemenin gerçek anlamını zaten bildiğine dair ilginç bir olasılık olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle, araştırmacı ekip, Mona Lisa’nın asimetrik gülümsemesinin, kriptik ve esrarengiz mesajları tutmak için bilerek kullanılan bir Leonardo işaretini temsil ediyor olabileceğini ileri sürdü. Mona Lisa'nın gülümsemesi gözlemcilerin dikkatini çekmeye devam etmesine rağmen, ilettiği gerçek mesaj belirsiz kalıyor ve çözülemeyen birçok gizem gibi belki de duygu nöropsikolojisi bilgisi ile açıklığa kavuşturulmayı bekliyor.

Medikaynak Referanslar

Marsili L et al .Unraveling the asymmetry of Mona Lisa smile. Cortex. 2019 Apr 3. pii: S0010-9452(19)30136-4.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler