Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Depresyon veya depresyon semptomlarının enflamasyon ile bağlantılı olduğu fikri, bilim dünyası için yeni bir şey değildir. Örneğin; orta ya da şiddetli depresyonu olan 14 kişinin beynindeki bağışıklık yanıt belirteçlerini ölçen 2017'de yapılan bir araştırma, intihar düşünceleri olan bireylerde beyin enflamasyonu belirtileri olduğunu açıkça ortaya koydu.

Atlanta Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni araştırmalar, şimdi vücutta düşük dereceli enflamasyonun beyninde önemli rol oynayan bir hormon ve nörotransmiter olan, motivasyonla ilgili davranışları yönlendiren ödül mekanizması olarak bilinen dopamini azaltarak motivasyon eksikliğine yol açabileceği fikrini ortaya koydular. Yayınlanan yeni makalede enflamatuvar mekanizmaların, beynin enerji tasarrufu sağlaması ve enflamasyonu başlatan yarayı veya enfeksiyonu iyileştirmeye odaklanmasını sağlamanın bir yolu olarak daha az dopamin salınımı başlattığını öne sürülüyor. Araştırmacılar, beynin bu yeniden kalibrasyonu gerçekleştirmesine yardımcı olmak için bağışıklık sisteminin dopamin sistemini bozduğunu gösteren güçlü kanıtlarının olduğunu belirttiler.

Klinik Etkileri Olan Bir Teori

Makale, enflamasyon ve motivasyon eksikliği arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kanıtlayan verileri gözden geçirmekte ve ayrıca kronik, düşük dereceli enflamasyonun beynin davranışlar üzerinde harcadığı enerji miktarı üzerindeki etkisini değerlendirmek için hesaplamalı bir yöntem önermektedir. Araştırmacılar bu yeni yöntemi kullanarak enflamasyonun, insanların depresyon ve şizofreni gibi zihinsel sağlık koşullarında motivasyonunu nasıl etkileyebileceğini de öğrenmeyi umuyor.

Araştırma, bazı pro-enflamatuar moleküllerin (sitokinler) beyindeki dopamin sisteminin çalışma şeklini etkileyebileceğini gösteren önceki çalışmalara dayanmaktadır. Araştırmacılar halen, birçok insanın yaşlanma, stres, metabolik koşullar veya sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle kronik, düşük dereceli enflamasyon yaşayabileceğini açıklıyor. Bu faktörler, zihinsel sağlık için olası sonuçları ile birlikte, beynin enflamasyon kaynağını hedef alabilmek için enerji tasarrufu yapmasını sağlayan uyarlanabilir mekanizma üzerinde iz bırakabilir. Çalışma yazarları enflamasyon ve motivasyonel bozulma arasındaki bağlantı hakkındaki teorileri doğruysa depresyon vakalarının ve enflamasyon kaynaklı diğer davranış bozukluklarının tedavisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğini belirttiler.

Çalışmanın bu alanda tamamen yeni bir şey olacak olan bağışıklık hücrelerinin enerji kullanımını hedefleyen terapilerin geliştirilmesi için fırsatlar açacağını belirten bilim insanları, çalışma raporlarında önerdikleri teoriyi doğrulamak için depresyon üzerine klinik bir çalışma yapmayı planlamaktalar.

Medikaynak Referanslar

Lack of motivation: Does inflammation alter brain systems? Published Thursday 6 June 2019 By Maria Cohut Fact checked by Gianna D'Emilio

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler