Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz ülkemizde ve dünyada bir çok insanı etkileyen, merkezi sinir sistemini etkileyen demyelinizan otoimmün bir hastalıktır. MS gelişimi ile alakalı çok sayıda faktör suçlanmaktadır ve gelişiminin multifaktöriyel olduğu düşünülüyor. Patogenezine bakıldığı zaman çok sayıda bağışıklık sistemi öğesinin rol oynadığı biliniyor.

B hücrelerinin çok sayıda otoimmün hastalık patogenezinde rol aldığı şimdiye kadar yapılan bir çok çalışma ile kanıtlandı. Multipl skleroz patogenezinde de önemli bir rol oynadığı uzun yıllardır biliniyor ve B hücreleri üzerine etki edebilecek olan tedaviler geliştiriliyor.

B hücreleri, antikor üreten plazma hücrelerine dönüşebildikleri gibi T hücrelerine antijen sunarak onların etkilerini de tetikler ve pro-inflamatuar ya da antiinflamatuar sitokinler salınmasını sağlar. MS hastalarına bakıldığı zaman serebrospinal sıvılarında anormal miktarda artmış immunglobulin düzeylerinin yanı sıra beyin lezyonlarındaki antikor depolanmasının da B hücrelerinin bu hastalığın oluşumundaki önemine işaret ettiği biliniyor.

Kanada merkezli önemli araştırmacılar B hücrelerinin oluşturduğu proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokin yanıtlarının MS üzerindeki potansiyel etkilerini araştırdılar. Bulgularını bir derleme şeklinde yayınlayan araştırmacılar, MS tedavisinde daha iyi sonuçlara ulaşmak için B hücrelerinin rolünün iyi bir şekilde anlaşılması ve proinflamatuar ve antiinflamatuar mekanizmalar arasındaki dengenin iyi korunmasına bağlı olduğu sonucuna vardılar.

Günümüzde onaylı olan MS tedavilerinin kısmen B hücreleri üzerinden de etki ettiğini ifade eden araştırmacılar, gelecekte daha iyi tedavi sonuçlarına ulaşılabileceğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

 Li R1, Rezk A1, Healy LM1, Muirhead G1, Prat A2, Gommerman JL3, Bar-Or A4; MSSRF Canadian B cells in MS Team. Cytokine-Defined B Cell Responses as Therapeutic Targets in Multiple Sclerosis. Front Immunol. 2016 Jan 8;6:626. doi: 10.3389/fimmu.2015.00626. eCollection 2015.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler