Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl sklerozda (MS) karakteristik olarak görülen özelliklerden birisi de beyin omurilik sıvısında (BOS) görülen oligoklonal bantlardır. Bunlar çoğunlukla sadece BOS’ta bulunurken periferik kanda ise bulunmaz. Buna ek olarak klonal olarak çoğalmış ve hipermutasyona sahip B hücreleri de MS hastalarında BOS da dahil olmak üzere birçok kompartmanda bulunmaktadır. Normalde, sağlıklı insanların BOS’larında ise B hücresi bulunmamaktadır.

İleri evredeki hastalarda ektopik meningeal B hücresi foliküllerinin varlığı, hastalıkta süregelen bir B hücresi yanıtı olduğunu göstermektedir. Ancak periferde yeni üretilmiş B hücreleri ve lokal olarak çoğalmış B hücrelerinin bu süreç üzerinde rölatif olarak ne kadar katkısı olduğu ise henüz bilinmiyor.

ECTRIMS kongresinde sunulan son çalışmada araştırıcılar erken ve ileri evre MS hastalarını toplayarak kan ve BOS örneklerinde flow sitometri kullanarak ölçümler yaptılar. Aynı ölçümleri MS hastalığı bulunmayan kontrol grubunda da yapan araştırmacılar, MS hastalarında kontrol grubuna göre daha fazla B hücresi antikor salgılayan hücre bulunduğunu tespit ettiler. Aynı zamanda bu hücrelerin kana göre BOS’da daha aktif olduklarını gördüler.

Gerek antikor salgılayan hücreler gerekse de B hücreleri BOS’da çoğunlukla IgG salgılarken, kanda ise daha çok IgA salgılandığı tespit edildi. Kappa hafif zincir kısıtlaması ise antikor salgılayan hücrelerde B hücrelerine göre daha baskındı.

Bu çalışma ile B hücrelerinin MS patogenezindeki rolü bir kez daha gösterilmiş oldu. Gerek erken evre, gerekse de ileri evre MS hastalarında B hücresi yanıtı oldukça baskın olarak görülmekte. B hücresi hedef alınarak tedavide başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Medikaynak Referanslar

Curnow J et al. Cerebrospinal fluid antibody-secreting cells, but not memory B cells, are dominated by IgG in multiple sclerosis. ECTRIMS Online Library. Curnow J. Sep 15, 2016; 146283

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler